reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen Türkiye fabrikası

Volkswagen CEO’sundan Türkiye fabrikası hakkında yeni açıklama

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin Suriye operasyonuyla bağlantılı bir erteleme ile gündeme gelen Volkswagen Türkiye fabrikasında yeni bir açıklama var.

Volkswagen, hatırlarsınız kısa süre önce Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu ve Türkiye fabrikası için büyük bir adım attı. Ancak daha sonra bu büyük önem arz eden fabrika Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle erteledi ya da daha farklı bir şekilde beklemeye alındı. İşte bu konu hakkında Volkswagen CEO‘su Herbert Diess, beklenmedik dilde bir açıklama kaleme aldı. Bu açıklamada CEO, şaşırtıcı şekilde Türkiye’ye yatırımı erteleme kararını “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” sözleriyle savundu. Alman hükümeti ve Avrupa Birliği’nin, Suriye’nin kuzeyindeki askeri ihtilaf konusundaki değerlendirmesine katıldıklarını açıklayan Herbert Diess, hepsine ek olarak “Yaptırımlar, korumacılığa yol açacak nitelik kazanmamalı” vurgusunu yaparak, uluslararası ticaret ve yakın ekonomik bağların her zaman barış, refah ve özgürlüğün gelişmesine katkıda bulunduğuna dair inancını aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası için geçen hafta da resmi bir açıklama gelmişti

Konuyla ilgili Reuters‘e konuşan Andreas Tostmann, fabrika için alternatif yer bakılıyor iddialarını kesin bir dille yalanlamıştı. Tostmann açıklamasında; “Gelişmeleri şu anda izliyoruz. Türkiye yatırımıyla ilgili planlar şu anda bekletiliyor. Aktif olarak alternatif yerlere bakmadığımızı da net bir şekilde söyleyebilirim.” ifadelerine yer verdi. Volkswagen’in yatırımı beklemeye aldığını açıklamasının ardından hatırlarsınız Bulgaristan Hükümeti 135 milyon euroluk teşviki 260 milyon euro seviyesine çıkartmış, Romanya Başbakanı Ziarul Financiar ise grup ile yeni görüşmeler başlattıklarını duyurmuştu.

Konunun son durumu gerçekten oldukça karışık bir hal almış durumda. Bakalım bu konuda önümüzdeki günler tam olarak neler gösterecek?

İlginizi Çekebilir