reklamı kapat

POPÜLER

2021 Volkswagen Passat

Volkswagen Türkiye fabrikasının kurulması muhtemel şehirler

Alman otomobil devi Volkswagen tarafından Türkiye’ye yapılması beklenen bütük yatırımın sonucunda Volkswagen Türkiye fabrikası hangi şehrimizde olacak şimdiden büyük merak konusu.

Marka CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından ülkemizde heyecan oldukça arttı. Farklı illerin yetkili isimleri yatırımı kendi şehirlerine getirmek adına konuşmalar yapıyor. Hatırlarsanız kısa süre önce Balıkesir Milletvekili  Mustafa Canbey de konu ilgili açıklamalar yapmıştı. Yeni bir açıklama ise Kocaeli cephesinden geldi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Sakarya bu dev yatırım için en uygun il olarak öne çıkıyor. Bir çok dünya markası ilimizde üretim yapıyor. Konuyla ilgili bir çalışma yaptık ve Volkswagen tarafında sunumu gönderdik. Karasu’da büyük bir arazi mevcut. Bu arazinin uygun olduğunu düşünüyoruz. 1994 yılında Toyota, ilimize yatırıma geldi dolayısıyla hem alt yapı hem de yetişmiş eleman potansiyelimiz var. Liman kenti olmamız avantaj. Kısacası biz de yarışta varız” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen için kamu arazisi yok

Zeytinoğlu ; “Bilindiği üzere Kocaeli otomotiv sektörünün Türkiye’deki kalbi konumunda bulunuyor. Hyundai Assan’ın fabrikası bizim ilimizde bulunuyor. Kocaeli hem lojistik hem de alt yapı olarak bu tür yatırımlara oldukça uygun. Ancak Volkswagen’in yapacağı yatırımın kamu arazisi üzerine olacağı biliniyor. Bizim ilimizde bu yatırıma ev sahipliği yapacak kadar büyük bir kamu arazisi yok. Üstelik teşvikler de sınırlı. Ancak bu markanın tercihi olacak. Şayet fizibil görülürse, bu dev yatırımın ilimizde olması bizi mutlu eder. Kocaeli’nde faaliyet gösteren bir çok şirket dünya markalarına üretim yapıyor. Volkswagen’in dünyadaki tüm krank milleri Kocaeli’nde faaliyet gösteren bir şirket tarafından yapılıyor. Aynı zamanda bir liman kentiyiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası için Balıkesir de talip olmuştu

Canbey; “Balıkesir, Türkiye’nin göz bebeğidir. Nüfusuyla, arazisiyle, ulaşım imkanlarıyla yatırım için çok uygun olan ilimiz her anlamda yüksek potansiyele sahiptir. Dünyanın en büyük otomotiv markalarından biri olan Volkswagen’in Türkiye’ye gelerek üretim yapacak olması, fabrikanın kurulacağı bölge için çok değerli bir fırsat anlamına gelmektedir. Bu büyük yatırımı şehrimize istiyoruz. Balıkesir konumu ve imkanlarıyla fırsatlar sunuyor. Volkswagen Türkiye yatırımı yatırımı için en müsait il Balıkesir’dir. Ülkemizin otomotiv sektöründeki geçmişi ve otomotiv yan sanayisindeki kuvvetli yapısı yatırım yapacak şirket için de bir fırsat anlamını taşımaktadır. Bu bağlamda Balıkesir bahsettiğimiz fırsatların en değerlisidir. 1,3 milyar avroluk yatırım için Türkiye’yi tercih eden otomotiv devinin, ülkemizin yatırım için en kıymetli yerlerinden olan, gelişime açık, imkanları bol olan şehrimizi seçmesi ve hem ülkemize hem de Balıkesir’e bu önemli yatırımın kazandırılması için el birliğiyle çalışacağız.” dedi.

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Cross için çarpışma testi sonuçları açıklandı