reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

FIAT-Chrysler’in başı emisyon testleriyle dertte

Amerikan Çevre Koruma Derneği araştırmayı derinleştirme kararı aldı.

Advertisement

Otomobil dünyasıyla birlikte kullanıcıları da şaşkına çeviren önemli skandallara yakın zamanda tanık olduk. Volkswagen‘in emisyon testleri sırasında sonuçlara doğrudan etki eden bir cihaz kullandığının ortaya çıkmasının ardından marka milyar dolarlarca maddi kayıpla birlikte ciddi imaj zedelenmesiyle karşı karşıya kaldı. 2016 yılında Volkswagen ile birlikte bir diğer dev Mistubishi’nin Japonya’da satılan 600 binden fazla araçtaki yakıt tüketim verilerinde hile yapıldığı ortaya çıkmış ve bu süreci 1991 yılından beridir kullanıldığı açıklanmıştı. Şimdi ise diğer bir dev FIAT-Chrysler’in başı emisyon standartlarıyla dertte.

Amerikan Çevre Koruma Derneği‘nin (EPA) yayınladığı bildiride FIAT-Chrysler grubunun iki önemli markasıyla ilgili ciddi suçlamalar mevcut. EPA, testler sonucunda 2014, 2015 ve 2016 yıllarında üretilmiş, toplamda 140.000 adet dizel Grand Cherokee modeliyle birlikte 3.0 litrelik altı silindirli dizel makinelerin yer aldığı 1500 Dodge Ram modellerinin nitrojen oksit sonuçlarına etki yaratan cihazın tespit edildiğini iddia etti. Sonuçların test koşullarında araçların maksimum hızlara çıktığında anlaşıldığı ifade ediliyor.

İddia’nın ardından FIAT-Chrysler grubundan cevap gecikmedi. EPA’nın yönelttiği suçlamaları kesin bir dille yalanlayan FCA, kullanılan cihazın tamamen yasal olduğunu ve kasıtlı olarak hile içeren bir durumun yaşanmadığını belirtti. Grubun CEO’su Sergio Marchionne de iddiaları asılsız olduğunu vurgularken, karşı karşıya kaldıkları durumu Volkswagen’in yaşadığı süreçle eşdeğer görenleri de sert bir dille eleştirdi. Şimdilik konuyla ilgili araştırma süreci sürerken önümüzdeki günler her iki taraf için de hareketli geçecek gibi gözüküyor.