reklamı kapat

POPÜLER

DARPA

DARPA, robotlardan sonra şimdi de biyoteknolojiye odaklanıyor

Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Kurumu DARPA, geliştirdiği robot teknolojileriyle büyük ses getirmişti. Bugün yayınladığı basın bildirisiyle Biyolojik Teknolojiler Dairesi‘ni (BTD) kurduğunu açıklayan DARPA’nın yeni projeleri yine bilim kurgu yazarlarının en uçuk fikirlerine dahi fark atıyor.

Pentagon’un en çılgın projelerine imza atan DARPA’nın nöroloji ve mikrobiyoloji alanlarındaki çalışmaları yeni değil, BTD de bu alanlardaki araştırmaların doğal bir uzantısı aslında. Doğanın gelmiş geçmiş en büyük mucit olmasından hareketle biyolojinin yeni gelişmelerdeki katkısına kayıtsız kalınamayacağını belirten DARPA, saldırı değil savunma amaçlı olduğunu özellikle belirttiği yeni projelerinde sentetik biyoloji konusuna odaklanarak hücreleri, proteinleri ve DNA’yı canlı makineler haline getirmeye çalışacak. Başka bir deyişle esas hedef, yeni savunma amaçlı mekanik ve elektronik cihazlarda kullanılacak süper malzemeler geliştirmek.

DARPA
Yapılan açıklamaya göre Biyolojik Teknolojiler Dairesi ayrıca insan beyniyle kontrol edilebilen “sibernetik” protezlere odaklanacak. Sinir sistemine doğrudan bağlanan protezlerin beyin sinyalleriyle kontrol edilmesini sağlayacak bu proje, protezlere ek olarak askeri amaçlı robotik uzuvların da beyne bağlandığı bir teknolojiye dönüşme potansiyeli taşıyor.

Askeri donanımlar dışında özellikle askerlerin sağlığına dair çalışmalar yürüten BTD’nin diğer projeleri; savaş alanındaki makinelere yönelik yapay zeka, bellek ve diğer beyin fonksiyonlarının geri kazanımını sağlayacak tedaviler, salgın hastalık saptama sistemleri, biyolojik silahlara karşı aşılar ve salgın hastalıkların ortaya çıkış şekilleri gibi pek çok çalışmayı kapsıyor.

DARPA
Biyoteknolojiye ve insan vücudunun manipülasyonuna ilişkin çalışmaların etik tartışmalara yol açabileceğini kabul eden DARPA; etik, sosyal ve yasal sorunları ele almak için akademisyenlerle iletişimi açık tutmaya büyük önem veriyor. Ancak DARPA “saldırı değil savunma” amaçlı çalıştığını ne kadar vurgulasa da yeni projelerine ilişkin açıklamalar içimizdeki komplo teorisyenini bir türlü rahat bırakmayacağa benzer.