reklamı kapat

POPÜLER

Sıra dışı tasarımlı rüzgar türbini kuşları taklit ediyor [Video]

En yaygın olarak kullanılan yenilenebilir enerji üretim yöntemlerinden rüzgar türbinlerine ilişkin sıra dışı bir teknoloji geliştirildi. Endüstriyel teknolojiler üzerine uzman bir şirket olan Festo, yeni nesil rüzgar türbini DualWingGenerator‘ı tanıttı.


Kuş kanadından esinlenilen tasarımı ile geleneksel rüzgar türbininden oldukça farklılaşan yapısı sayesinde DualWingGenerator, çok düşük rüzgar hızlarında dahi elektrik üretmeyi başarıyor. Bir kuş kanadı, yukarı ve aşağı doğru hareketinde kaldırma ve itme kuvveti üretebiliyor. DualWingGenerator’da da durum aynı. Tek bir fark dışında: Türbinin kanatları sabitlenmiş bir durumda ve hava geçişleri tarafından havalandırılıyor.


Türbin, saatte 14 km gibi oldukça düşük rüzgar hızlarında dahi görevini yerine getirebiliyor. Kuşların uçma prensibini enerji üretimi için kullanan sistem, farklı rüzgar hızlarına göre kendisini optimize edebiliyor. Yenilenebilir elektrik üretim modelleri sürekli olarak gelişerek geleneksel çevre düşmanı modellerle olan verimlilik açığını giderek kapatıyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yüksek enerji ihtiyacı için düşünülen modeller arasında yenilenebilir enerji modellerinin ön plana çıkması için teknoloji firmaları da ellerinden geleni yapıyor.

VİDEO