reklamı kapat

POPÜLER

Danimarka’daki devasa rüzgar türbininden rekor enerji üretimi

Danimarka‘da yer alan ve rüzgar türbinlerinin Usain Bolt‘u olarak da tanımlanan V164-8.0 MW’nin geliştirilmiş versiyonu 24 saatte ürettiği enerjiyle alanında yeni bir rekor kırdı.

Danimarka tabanlı bir firma olan MHI Vestas Offshore Wind şimdiye kadar rüzgar enerjisi alanındaki çalışmalarıyla adından sıkça söz ettirmişti. Firma Danimarka’nın Østerild şehrinde gelecek vadeden bir rüzgar türbini prototip üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. 2012 senesinde geliştirilen bu çalışma 2014’de meyve vermeye başlamıştı. Resmi adı V164-8.0 MW devasa rüzgar türbininin 9 MW’lık versiyonu şimdi imza attığı yeni rekorla karşımıza çıkıyor.

220 metre boyunca, 38 ton ağırlığındaki rüzgar türbini 21.124 metrekarelik bir alan kaplıyor. Ufak bir karşılaştırma yapmak gerekirse Londra’nın sembolleri arasında yer alan London Eye‘dan çok daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor. Heybetinden anlaşılacağız üzere 9 MW’lık versiyon oldukça büyük beklentiler doğrultusunda geliştirildi. Elde edilen son sonuçlara bakılırsa, bekleneni vermeyi başarıyor. Kuzey Denizi’nin zorlu koşullarına dayanıklı şekilde inşa edilen bu rüzgar türbini 24 saatlik zaman dilimi içinde 216.000 kWh‘dan fazla enerji üretmeyi başardı. Böylece şimdiye kadar en fazla enerji üreten rüzgar türbini oldu.

Elde edilen bu değerlerin ardından 9 MW model rüzgar türbinlerinin yenilenebilir enerji sektörüne resmen giriş yapabileceğine kanaat getirildi. Bu rekorun enerji sektöründe ne gibi değişimlere kapı açacağını ise zaman gösterecek.