reklamı kapat

POPÜLER

PETA’dan Warhammer 40,000 figürüne özel “bir garip” uyarı

Hayvan haklarını korumaya dair çalışmalarıyla tanıdığımız PETA bu sefer Warhammer 40,000 için üretilmiş bir figüre dair yorumlarıyla dikkatleri üzerine çekti.

Warhammer 40,000 masaüstü minyatür savaş oyunu denince akla gelen ilk evrenlerden biri oluyor. Games Workshop tarafından 80’lerin başında yaratılan bu oyun daha sonra biraz geç kalsa da bilgisayar oyunları dünyasına giriş yaptı. Oldukça geniş bir geçmişi olan Warhammer 40,000 birçok hayrana göre bilgisayar oyunu olarak potansiyeline pek de ulaşamadı.

Geniş hayran kitlesine sahip birçok dünyada olduğu gibi, Warhammer 40,000’in figürleri de büyük ilgi görüyor. Ancak PETA’nın İngiltere kolunun bu figürlere dair bir şikayeti bulunuyor: Kürk. Bahsettiğimiz rahatsızlık PETA’nın direkt olarak Games Workshop ile irtibata geçmesiyle sonuçlandı. Bu denli gelecekte geçen bir dünyada hayvanların kürklerinin kullanılmaması gerektiğini ve Warhammer’ın vahşet dolu dünyasının kürk ticaretinin şiddetine yaklaşamayacağı dile getirildi.

Burada iki farklı nokta öne çıkıyor. Öncelikle en fazla dikkat çeken kısma değinmek gerekiyor. Games Workshop’un satışa sunduğu figürlerin hiçbirinde gerçek kürk bulunmuyor. Tamamen plastikten oluşan bu figürler için yapılan uyarı daha en baştan havada kalıyor. Yani hayali bir dünyada yaşayan kahramanlarımız, gerçekten var olmayan kürkleri giyiyor ve PETA bunun için oyunun yaratıcısına uyarıda bulunma ihtiyacı hissediyor. Hem de dünyamızda hayvanlara dair gerçek birçok problem varken… Sonrasında ise PETA tarafından yapılan gerçeklikten uzak yorum dikkat çekiyor. Çünkü Warhammer 40,000 her türlü vahşetin yer aldığı, içinde milyarlarca canlının yaşadığı gezegenlerin üstünlük elde etmek adına yok edildiği bir dünya. Bu noktadan bakınca PETA bu talebiyle dikkatleri bir noktaya çekmek istediyse bile, bunu ifade etme konusunda oldukça başarısız olmuş gibi duruyor.

YORUMLAR