reklamı kapat

POPÜLER

İçinde rüzgar türbini kanatları taşıyabilecek dev bir kargo uçağı tasarlanıyor

İçinde rüzgar türbini kanatlarını taşıyabilecek dev bir kargo uçağı tasarlanıyor

İçinde rüzgar türbini kanatları taşıyabilecek dev bir kargo uçağı tasarlanıyor. WindRunner isimli bu uçak gerçekten çılgın bir proje.

Günümüzde çok sayıda dev boyutlu kargo ve yolcu uçağı bulunuyor, bu hava araçları sayesinde tek seferde yüzlerce insan ve binlerce ton kargo şehirler / ülkeler / kıtalar arasında rahatlıkla taşınabiliyor. Ancak her zaman daha büyük hava araçlarına ihtiyaç bulunuyor ve bu konuda şimdi Radia WindRunner ses getiriyor. Şu an tasarım aşamasında olan bu uçak, gerçekten hayat bulup göreve başlarsa uzunluk ve kargo hacmi bakımından en büyük kargo uçağı olacak. Bu uçağın çok sayıda taşıma potansiyeli bulunuyor ancak esas amaç futbol sahası uzunluğundaki rüzgar türbini kanatlarını taşımak olarak aktarılıyor. Artan enerji ihtiyacını karşılamak adına büyük rüzgar çiftliklerinin hayata geçirilme süresini kısaltması hedeflenen hava aracı, büyük olmasına rağmen nispeten kısa (1.800 metre) toprak pistlere iniş ve kalkış yapabilecek. Dört motorlu tasarlanan ve 72.575 kg maksimum taşıma kapasitesi hedeflenen hava aracı, 2.000 km kadar bir uçuş menzili getirecek. Kanat açıklığı 80 metre olarak açıklanan 108 metre uzunluğundaki kargo uçağı (Kokpit üstte olduğundan 105 metre uzunluğundaki kanatlar taşınabilecek), henüz tam olarak ne zaman gerçek olacak bilinmiyor ancak geliştirici firma Radia’nın bu iddialı çalışması için 104 milyon dolarlık bir yatırım topladığı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en büyük uçağı olarak geçen Ukrayna’nın elindeki Antonov An-225, hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Rusya’nın yaptığı saldırılar sonrasında Gostomel Havalimanı içerisindeki diğer askeri unsurlar ile beraber üzücü bir şekilde yok edilmişti. Kargo taşımacılığı için kullanılan bu dev hava aracı, altı jet motoru ve sayısız tekerleği ile herkesi kendisine hayran bırakıyordu. Mriya olarak geçen uçağın yok edilmesi ilk aşamada bir söylenti olarak ortada dolanıyordu. Ancak daha sonra Gostomel Havalimanı içerisinden video üzücü gerçeği netleştirmişti. 84 metre uzunluğu ve 88 metre kanat açıklığı bulunan dünyanın en büyük uçağı, tek başına 285.000 kg ağırlığa sahipti ve çok önemli görevlerde aktif olarak yer almıştı.

Dev kargo uçağı Radia WindRunner yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu