reklamı kapat

POPÜLER

“Yumuşak” bacaklarıyla hemen her yüzeyde hareket edebilen 3D baskı robot [Video]

21 Mayıs 2017

Dayanıklı malzemeler ve sert plastiklerle oldukça etkileyici robotlar üretiliyor. Ancak bu robotların hemen her düzlemde aktif şekilde hareket etmesi her zaman mümkün olmuyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni robot ise hem maliyeti düşürüyor hem de zorlu yüzeylere ayak uyduruyor.

UC San Diego’daki araştırmacıların geliştirdiği yeni dört ayaklı robot 3D baskı teknolojisinden güç alıyor. Yumuşak malzeme ve bükülebilir yapısı sayesinde daha doğal hareketler gerçekleştiren robotun en büyük yeteneği ise hemen her yüzeyde aktif olarak hareket edebiliyor olması. Düz zeminlerden çakıl taşlarıyla dolu yollara, dev kayalıklardan kumlara kadar rahat bir şekilde hareketini devam ettirebilen robot, bunu kullanılan yumuşak malzeme sayesinde yapıyor. Dört bacaklı robot saniyede 20 mm hıza kadar çıkabiliyor.

Robotun yapımı sırasında kullanılan gelişmiş 3D yazıcı hem yumuşak hem de sert malzemeyi beraber basabilmeyi sağlamış. Bu sayede çok daha karmaşık tasarımlar üzerinde çalışabilen araştırmacılar robotun ayakları için nihai tasarıma ulaşmayı başarmış. Farklı malzemelerle bir arada çalışabilen 3D yazıcılar çok daha hızlı ve düşük maliyette robot parçaları üretmeyi de sağlıyor. Başarılı bir test sürecinden geçen “yumuşak bacaklı” robot da benzerlerine emsal oluşturuyor.

29 Mayıs – 3 Haziran arasında ICRA 2017’de (IEEE International Conference on Robotics and Automation) sergilenecek olan robotun çalışma şeklini haberin devamında yer alan videodan izleyebilirsiniz.

VİDEO