reklamı kapat

POPÜLER

robot_arat
Arat_robot

Konya’da üretilen 4 ayaklı robot: ARAT

Türkiye’de robot teknolojisiyile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Konya’da faaliyet gösteren yazılım şirketi Akınsoft-Akınrobotıcs, 2 ayda 4 ayaklı bir robot geliştirdi.

ARAT olarak adlandırılan cihaz, yük taşıyabiliyor ve arama kurtarma faaliyetlerinde görev alabiliyor. 10 saatlik kullanım süresi sunan robotta 17 eklem ve 86 sensör bulunuyor. Boyun kısmında 4 adet motorun yer aldığı ARAT, 4 ayakla dengede kalabiliyor. 30 kilogram yük taşıyabilen robotla ilgili yönetim kurulu başkanı Özgür Akın açıklamada bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot hakkında açıklama geldi

Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, “Arazide 10 saat kullanım süresiyle tasarlanan ARAT, 4 bacaklı denge unsuru oluşturan bir prototip. Güneş enerjisiyle de bu pil ömrü uzatılabiliyor. Şu an basit arazi şartlarında test ediyoruz. Her geçen gün farklı arazi şartlarında test etmeye devam edeceğiz. Yaklaşık 2 ay süre içerisinde geliştirdiğimiz bir proje. Yüksek güç üretebilen motorlarımızı da kendi bünyemizde geliştiriyoruz. ARAT şu an prototip aşamasında, 2 yıl içerisinde ürün aşamasına gelebilecek ve seri üretime geçilecek. Üzerindeki kamera sistemiyle adresleme yapabiliyor. Ses sistemiyle etrafı dinleyebiliyor ve ona göre strateji belirleyebiliyor. Bu prototipimizde çok hızlı değiliz ancak bir sonraki serimizde motorların hızlandırılmasını gerçekleştireceğiz. Hatta dörtnala tabiriyle koşacak şekilde projelerimiz geliştirmeye başlandı” dedi.

Robotun test çalışmalarının devam ettiğini belirtelim.

İlginizi çekebilir

Akıllı robot yetenekleriyle büyülüyor