reklamı kapat

POPÜLER

Engel tanımayan dört ayaklı robot: Ghost Minitaur [Video]

Her yere girebilen, dört ayaklı robotlar pek de uygun fiyatlara satın alınabilecek bir ürün değil ancak Ghost Robotics bu durumun değiştirilebileceğine inanıyor.

Şimdiye kadar birçok pratik kullanımlı robotun kullanımına dair bilgi edindik. Fakat yüksek fiyatları ile onları günlük hayatımıza entegre edebilmemiz pek de mümkün olmadı. Ortalamanın üzerinde bir otomobil ile aynı ücrete sahip bu teknolojik cihazları uzaktan seyretmekle yetindik. Ghost Robotics’in bir köpek boyutundaki robotuyla bu durum yakın gelecekte değişebilir. İsmi Ghost Minitaur olarak açıklanan bu robot esneklik gerektiren hareketler yapabiliyor ve çitlere tırmanabiliyor. Dört ayak üzerinde hareket eden robotun pek çok alanda kullanılabilmesi mümkün. Ghost Robotics eğer seri üretime başlanırsa böyle bir robotun 1.500 dolara satışa çıkartılabileceğini düşünüyor.

Gündelik yaşantılarımızı göz önünde bulundurunca bu tarz bir robotun kullanılabileceği alanlar oldukça kısıtlı ancak Ghost Minitaur hükümet bağlantılı ve askeri işlerde kullanılabilir. Bunun yanında arama kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı yerlere girmesi de planlanıyor. Kısacası droneların ulaşamadığı her alanda görev yapabilir. Henüz kullanım alanları kesinleşmiş olmasa da, yakında dört ayaklı robotlar hayatlarımızın bir parçası olacak gibi görünüyor.