reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek

Üstünde alev silahı taşıyan robot köpek Thermonator satışa çıktı

Günümüzde birçok farklı robot köpek bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu silahları merkeze almıyor. Ancak maalesef alanlar da var.

Birçok farklı alev silahı / alev makinesi hazırlayan Throwflame firması tarafından geliştirilen Thermonator, geçtiğimiz dönemde çok ses getiren bir robot köpek modeli olmuştu. Daha önce 2023’ün üçüncü çeyreğinde satışa sunulacağı aktarılan ancak bunu kaçıran robot, bugün gündeme geldiği kadarıyla yurt dışında 9.420 dolardan satışa sunulmaya başlandı. Dikkat çeken robot, üzerinde elektrikle aktif edilen ve benzin ya da benzin/dizel karışımı yakan bir ARC Flamethrower” alev silahı taşıyor. Bu altyapı sayesinde robotun 30 saniye boyunca yaklaşık 10 metre mesafeye alev püskürtebildiği aktarılıyor. Temeldeki robotun normalde 2.700 dolarlık fiyatı bulunan Unitree Robotics imzalı Unitree GO1 olduğu söylenirken, tüm sistem uzaktan kontrol edilebiliyor. GO1’in aynı zamanda otonom kontrol altyapısı da yer alıyor. Yürümesine, koşmasına, merdiven çıkmasına, engellerden kaçınmasına, engebeli araziye girebilmesine, oturmasına ve uzanmasına olanak tanıyan dört ayağı bulunan ve hızlı hareket yeteneğiyle dikkat çeken robot köpek, bünyesindeki kamera ve sensörler ile çevresini algılayabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun yıllardır birçok robotik ürünün merkezinde “askeri amaçlar” yer alıyor. Bu durumdan elbette robot köpek modelleri de kurtulamadı. Örneğin geçtiğimiz yıl Sword Defense Systems firması, Ghost Robotics tarafından geliştirilen Vision-60 üzerine uzun menzilli silah yerleştirdi ve bunu bir fuar kapsamında sergiledi. Hedeflerini, bünyesindeki 30x optik zoom sunan Teledyne FLIR Boson termal kamera ile 1,2 km uzaktan tespit ederek etkisiz hale getirebildiği aktarılan bu robot, otonom değil insan kontrolünde çalışıyor. Ancak bu modelin otonom hale gelmesi uzun sürmeyecektir çünkü bunu yapacak sistemler mevcut ve ayrıca konuda bir yasak bulunmuyor.

İlginç robot köpek Thermonator yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli