reklamı kapat

POPÜLER

elon musk alev silahı

Elon Musk’ın alev silahı önündeki engelleri yakıp kül etti

Elon Musk‘ın alev silahı, duyurusundan satışı sonrası elde ettiği başarıya kadar internet gündeminden kolay kolay inmemişti. Ancak aynı şekilde silah Amerika’da eyaletler için de bir tartışma konusuydu. Alev silahının alımını zorlaştırmak isteyen Kaliforniya eyaletinin ise planları kül oldu.

Elon Musk’ın başta herkesin şaka sandığı alev silahı projesi Boring Company‘nin satışa çıkardığı ilginç ürünlerden sadece biri. “Büyüklere oyuncak” tadındaki bu tehlikeli silahın çıktığı gibi 20 bin adet satması ve en azından şimdilik tamamen tükenmesi de büyük şaşkınlık yaratmıştı. Uluslar arası gönderim sıkıntısı yüzünden silahın adını esprili bir şekilde sitede “alev silahı değil” şeklinde değiştiren Musk’ın bu çılgın planı bir bakıma bir başarıya dönüşmüştü. Ancak herkes böyle düşünmüyordu. Meclis üyesi Miguel Santiago sitedeki bu değişimden sonra şöyle bir açıklama yapmıştı: “İlk başta haberlerde gördüğümde bunu bir şaka sandım. Kaliforniya’nın en ölümcül yangın dönemi beklenirken bu ürünün ortaya çıkması sorumsuzca, tehlikeli ve kesinlikle komik değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satın alımı zorlaştırma çabaları da yandı

Bir alev silahının yaratabileceği olası sorunlara değinen Santiago’nun ardından eyalet çalışmalara başlamıştı. Musk’ın geliştirdiği silah ise yasadaki sınırlar çerçevesinde hazırlanmış. Daha önce Musk yaptığı açıklamada alev silahının sadece eğlence için olduğunu ve 3 metreden kısa mesafeye erişebildiği için yasalarca sorun olmadığını belirtmişti. Hatta bir et bıçağından daha fazla korkulması gerektiğini söylemişti.

Günümüzde Kaliforniya kanunlarında 3 metre ve ötesine ateş eden bir alev silahı için 425 dolarlık bir izne ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra silahı bulundurmak için hem federal hem de eyalet için birkaç sınırlandırma daha bulunuyor. Santiago ise bu düzenlemeyi genişletmek ve izin sürecini zorlaştırmak için adım atmıştı. Ancak hazırlanan kapsamlı düzenleme yumuşatılmak zorunda kaldı. Santiago hazırladığı yeni düzenlemede en azından güvenlik etiketi bulundurulmasını istedi. Ancak bu isteği de gerçekleşecek gibi görünmüyor.

Musk ise bu düzenleme krizinin hemen ardından Twitter’da alev silahlarının neredeyse gönderime hazır olduğunu duyurdu. Kaliforniya’nın yangın sezonunun hemen öncesinde bu silahların etkisini göreceğiz.

Video