reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk

Elon Musk’tan yanıltıcı haberlere savaş açan yeni platform

Elon Musk, Tesla konusunda çıkan haberlerden yaka silkmiş durumda. Gazetecilerin “tık kazanmak” uğruna abartılı ve yanlış haberler yaptığını belirten Musk, çözümü ilginç bir yolda arıyor.

Geçtiğimiz aylarda Bill Gates ilginç bir açıklamaya imza atmış ve basının sadece negatif şeylere odaklandığını belirtmişti. Dünyanın aslında gösterilenden çok daha iyi durumda olduğunu ve iyiye gittiğini savunan Gates, insanların iyi haberleri okumadığını bu yüzden gazetecilerin daha dramatik haberler yaptığını kaydetmişti. Elon Musk meselesinde durum tam olarak bu değil ancak Musk’ın derdi Gates ile paralel sayılır. Tesla CEO’su, gazetecilerin daha fazla tık kazanmak için yaptığı haberlerden bıkmış durumda. Attığı tweet’te ise durumu şöyle özetliyor:

Gazeteciliğin en büyük sorunu gazetecilerin maksimum gelir elde edebilmek için maksimum tık sayısına ulaşmak zorunda olması. Yoksa kovuluyorlar. Tesla’nın reklam vermediği, motorlu araç üreticilerinin en büyük reklam verenlerden olduğu bir dünyada hayli zorlu bir durum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk’ın çözümü

Tesla reklam vermediği için hakkında bu kadar fazla dramatik başlıklarla haber çıktığını düşünen Musk’ın çözümü ise okuyucu oylamasıyla dönen bir site açmak.

Herhangi bir makalenin doğruluğunu halkın oyladığı ve her gazeteci, editör ve yayın kuruluşunun güvenilirlik puanının kontrol edilebildiği bir platform kuracağım. Adını da Pravda koymayı düşünüyorum. Bazı okuyucular güvenilirlik notunu önemsemese de gazeteci, editör ve yayın kuruluşları önemseyecektir.

Sitenin şimdilik bizdeki teyit.org örneğindeki gibi olup olmayacağı bilinmiyor. Ancak Musk’ın açıklamalarına göre doğrudan okuyucuların karar vereceği bir sistemmiş gibi görünüyor. Musk’ın ekibinin Pravda için çalışmaları başlattığını da ekleyelim.

İlgili video

Tesla Model X’in arazi peformansı