reklamı kapat

POPÜLER

Siemens geleceğin trenlerine yatırım yapıyor

Siemens, Almanya’da bulunan Rhineland Teknik Enstitüsü ile birlikte geleceğin ulaşım araçlarının raylı sistem ayağını oluşturan trenler üzerinde oldukça yoğun bir mesai harcayacak. Bu ortaklık sonucu ortaya çıkan oldukça fütüristik tasarımlar, otoritelerce şimdiden heyacanla karşılanıyor.

“Geleceğin Trenleri” adı altında geliştirilecek olan proje şimdiden bir beyin fırtınası yaratmış gibi gözüküyor. Projenin odağında tamamen yenilenen tasarımlar ile beraber, farklı komponentler bir araya getirilerek oluşturulan materyaller ve üretim sürecinin aşamaları üzerinde yoğunlaşılıyor. Yeni nesil toplu taşıma trenlerinin yanında, bireysel demiryolu ulaşımı da projenin içerisinde olan süreçler arasında yer alıyor. Ayrıca trenler arası bağlantının kolaylaştırılması adına Plug and Play teknolojisinin de bu ortaklık dahilinde değerlendirildiği bilgisi projenin yöneticileri tarafından açıklanan detaylardan.

Geleceğin trenleri üzerinde en çok düşünülen nokta ise konforlu ve hızlı seyahat. Otomobil ve diğer ulaşımlara kıyasla bu trenlerde, gerek bireysel gerek toplu taşımalarda yolcuların her istediklerine rahatça ulaşabileceği ve çok daha ulaşılabilir fiyatlarda seyahat edebileceği bir platform oluşturmak amaçlanıyor. Proje üzerinde ön planda olan sorulardan bir tanesi de; “günümüzün gürültülü tren seyahatleri nasıl kusursuz hale getirilebilinir?”.

Projenin merkezinde yer alan yöneticiler üretim sürecinin ve satış sonrası parça temininin, ileriki süreçte tamamen 3D yazıcılar vasıtası ile sağlanması konusunda oldukça hevesli gözüküyor. Bu gelişme, ucuz seyahat prensibinde kilit rolü üstleniyor. Üretim süreci ve parçaların çok daha pratik ve daha uygun olarak üretilmesi direkt olarak satış ücretlerine de yansıması bekleniyor. Elbetteki bu trenler sadece yolcu taşımacalığı için kullanılmayacak. Yük taşımacılığı ve büyük ticari taşımalar da bu yenilikten fazlasıyla yararlanacak.

Otonom sürüş özelliğinde geliştirilmesi planlanan trenleri daha çekici ve tercih edilebilir kılmak adına yeni nesil tren istasyonları da tasarlanmaya başlanacak gibi gözüküyor. Şu anda yeni yeni yollara çıkmaya başlayan robot taksi ve otobüsler ile aynı mantıkta olan sistemin ne zaman test aşamasına geçeceği ile alakalı henüz net bir tarih verilmiş değil. Teknolojik gelişmelere baktığımız zaman önümüzdeki yıllar bizler için oldukça hareketli geçecek gibi gözüküyor.

İLGİLİ HABERLER