reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı koşan robotu [Video]

Florida’daki Robotics Unlimited tarafından yaratılan OutRunner adlı bu altı ayaklı makine bir koşu bandı üzerinde saatte 72,4 kilometre ve açık havada da saatte 40,2 kilometrelik bir hıza ulaşabiliyor. Bu da OutRunner‘ın, daha önce Boston Dynamics tarafından yaratılan ve açık havada saatte 25,7 kilometre, koşu bandında saatte 45 kilometrelik bir hızı olan ayaklı robotun rekorunu kırdığı anlamına geliyor.

Robotics Unlimited‘ın ardındaki ekip, OutRunner’ın piyasaya sürülmeye hazır duruma gelebilmesi için Kickstarter‘da 150 bin dolarlık bir kampanya başlattı. Bugün itibarıyla, yani kampanyanın bitimine 16 gün kala yaklaşık 44 bin dolar toplanmış durumda. Robotun yaratıcıları, yeterli miktarda paranın toplanması halinde herkesin katılabileceği küresel bir robot yarışına ev sahipliği yapmak istediklerini belirtiyorlar.

OutRunner, Asimo gibi yürüyen robotlardan alışık olduğumuzun aksine ne insan ne de hayvan anatomisine sahip ama yine de aynı adım atma örneğini ve kütle-uzunluk oranını kullandığı için hayvanların koşma şeklini taklit ediyor. Robotun kütle merkezi dönme ekseninden daha aşağıda, bu da robotun dengede kalmasına yardımcı olduğu gibi, herhangi bir sensör ve kontrol algoritması olmadan yoluna devam edebilmesini sağlıyor. Böylece OutRunner çimde, çakıllı zeminde ve yokuş aşağı hareket edebildiği gibi yoldaki virajları da rahatça dönebiliyor.

VİDEO

YORUMLAR