reklamı kapat

POPÜLER

Çinli robot en uzun yürüyüş rekorunu kırdı

Robotlar ayaklanalı çok oldu. Hatta birçoğu artık koşup zıplayabiliyor, engeller aşıp yüzme bile öğrenebiliyor. Bu sırada asli görevleri olan bir noktadan diğerine sorunsuzca gitmeyi de ihmal etmiyorlar. Ancak bu alanda şimdilik tek bir söz sahibi var: O da 54 saatte 133 kilometre kat eden bu Çinli robot.

Robotun Çinlisi Amerikalısı mı olur demeyin. Bu yarışlar adeta bir olimpiyat yarışmasına dönmüş durumda. Çoğu alanda olduğu gibi burada da Çin ve Amerika rekabeti söz konusu. Daha önceki rekor Cornell Üniversitesi’nin geliştirdiği Ranger’a aitti ancak artık altın madalyanın sahibi Xinghe No. 1 isimli Çinli bir robot.

0,8 kwh güç harcayarak 340 bin adım atacak şekilde geliştirilen Xinghe, bunu 54 saatte 133 kilometre kat ederek gerçekleştirdi ve Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmeyi başardı. Amerikalı Ranger’ın rekorunu ikiye katlayan Xinghe ayrıca rakibinden 1,18 kat daha hızlıydı. En uzun mesafeyi gitmek bir yana, araştırmanın diğer önemli amaçları arasında elektrik verimini, robotun dayanıklılığını ve kontrol edilebilirliğini artırmak olduğu belirtildi.

YORUMLAR