reklamı kapat

POPÜLER

rekor

Porsche Cayenne Turbo “destekli” bisiklet Avrupa hız rekorunu kırdı [Video]

İngiltere’de gerçekleştirilen rekor denemesinde bisikletçi Neil Campbell, yaklaşık 240 km/sa ulaşarak Avrupa’nın bu alandaki en hızlısı oldu.

Advertisement

İngiliz üretici firma Moss Bikes tarafından hazırlanan bisikletle bir Porsche Cayenne Turbo‘nun pervane rüzgarında çekilen Campbell, saatte 240 kilometreyle en yüksek hızına ulaştı. Campbell’in kullandığı bisikletse çeşitli özelliklere sahip. Karbon fiber ve 3D baskı malzemelerden oluşan bisiklet; değiştirilebilir donanıma, dayanıklı tekerlek açıklığına ve özel lastiklere sahip. Bisikletin bağlı olduğu Cayenne Turbo’yu sürme görevini üstlenen isim ise İngiliz şampiyon yarışçı Andy Frost oldu. Özel bir aletle Frost’un aracına bağlanan Campbell’in bisikletinin, sağlanan aerodinamik bir destek sayesinde yüksek hıza ulaştığı biliniyor. Rekor denemesinde kullanılan Cayenne Turbo’nun da ismine yaraşır birtakım özellikleri bulunuyor. 4,1 saniyede yaklaşık 96 km/sa hıza ulaşan araç, 550 beygir gücüne 4.0 litrelik bir V8 motora sahip. Bu sayede yaklaşık 160 km/sa hıza sadece 9 saniyede ulaşabiliyor. Otomobil saatte 177 kilometre hıza ulaştıktan sonra bisikletin yüksek hıza kendi başına erişebilmesi için Campbell serbest bırakılıyor. Böylece saatte yaklaşık 240 kilometreye ulaşan bisikletçi, yeni Avrupa rekorunu bu hızla kırmış oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya rekoru başkasına ait

Bir rekor denemesi yapan sadece Campbell değil. Denise Mueller-Korenek isimli 45 yaşındaki bisikletçi de geçtiğimiz pazar günü saatte yaklaşık 294 km/sa hıza ulaşarak bir dünya rekoruna imza attı. Bicycling magazine‘in haberine göre devasa zincirlere sahip bisikletin pedallarının bir insan gücünün döndürebileceği kıvama gelebilmesi için öncelikle yaklaşık 160 km/sa hıza ulaşması gerekiyor. Ayrıca bu hıza ulaştıktan sonra her bir pedal çevirmesinin de bisikleti yaklaşık 40 metre ileri ittiği biliniyor. Şimdiki Avrupa rekortmeni Campbell, bu Haziran’da da yaklaşık 217 km/sa hıza ulaşarak yine bu alanda kendi rekorunu kırmıştı.