reklamı kapat

POPÜLER

rubik küp

Sadece 0,38 saniye! Rubik küp çözen robottan dünya rekoru [Video]

Biliyorsunuz robotlar artık hemen her şeyi yapabiliyor. Rubik küp çözen bu robot da kendi alanında bir dünya rekoru kırdı.

Çocukluğumuzda hepimiz rubik küp çözmeye çalışmışızdır. Çözmekte zorlananlar olduğu gibi aynı zamanda kısa süre içinde çözenler de oluyordu. Ancak robotların neredeyse her alana girdiğini düşünürsek, küp çözen robotlar artık şaşırtmıyor. Üzerinde çalışılan bu robot MIT‘de Biyomimetik Laboratuvarı’nda geliştirildi. Ben Katz ve Jared DiCarlo tarafından geliştirilip üretilen bu robot şimdiye kadarki en hızlı rubik küp çözen robot olarak karşımıza çıkıyor. Bu robot en hızlı çözme rekorunu 0,38 saniye ile kırdı. 2016 yılında bu rekor 0,627 saniye ile Sub1 Reloaded adlı bir robota aitti. Contraption adı verilen bu yeni robot, 21 hamlede küpü çözüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden böyle bir robot ürettiler diye düşünüyor olabilirsiniz. Mühendisler ve robot tasarımında görev alan tasarımcılar yıllardır bu tarz robotlar üzerinde çalışıyor. Şaşırtıcı olsa da bu alanda robotik açıdan bir rekabet de söz konusu. En hızlı küp çözecek robotu kim üretecek şeklinde bir çekişme yaşanıyor. Robotun üreticileri robotu kolayca elde ettiklerinden bahsediyor. Ucuz ama dayanıklı malzemeler kullanan geliştiriciler, küpün hızlı çözümlerde sorun çıkarmasını engelleyecek bir düzenek de yerleştirdiler.

Peki ya insanlar arasındaki rubik küp rekortmeni kim?

İnsanlar arasında da öyle bir küp rekortmeni var ki onun da hala rekoru geçilmiş değil. Geçen yılın ekim ayında rubik küp çözme şampiyonu olan SeungBeom Cho‘nun küpü çözme rekoru yalnızca 4,59 saniye olarak kayıtlara geçti.