reklamı kapat

POPÜLER

Renault Zoe

Süper otomobil kapıları, Renault Zoe ile bu kez geleceğe açılıyor [Video]

Renault ile birlikte bölgenin önemli teknolojik birimlerini bir araya getiren proje, sürücüsüz deneyimin kapılarını şimdiden aralıyor.

Elektrikli güç ünitesi planlarıyla otonom sürüş teknolojisini paralel şekilde ilerletmek isteyen Renault, nisan ayını bu konuda oldukça verimli geçiriyor. Sınıfının önemli ve artık yerleşmiş isimlerden birisi olan Kangoo‘yu çok ciddi bir yatırımla geleceği aktaracağını konsept projesi üzerinden ortaya koyan Fransız üretici, bundan hemen sonra da EZ-Pod projesiyle sürücüsüz ulaşım düşünceleri hakkında önemli fikir verdi. Nispeten ileriye dönük olarak nitelendirebileceğimiz bu çalışmaların altyapısı ise bugünden asfalt üzerindeki ortaklıkla tecrübe edilmeye başlanıyor. “The Paris-Saclay Autonomous Lab” adı verilen proje kapsamında sürücüsüz ulaşımla ilgili önemli ilerleme kaydeden mühendisler, bu teknolojiyi kampüsler başta olmak üzere belirlenmiş özel bölgelerde kullanarak yeni mobilite hizmetleri geliştirmeyi amaçlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Zoe

Renault bu önemli proje için resmi kurumlar başta olmak üzere ciddi bir ekiple ortak hareket ediyor. Listeye baktığımızda Transdev Group, IRT SystemX, Institut VEDECOM ve Paris-Saclay Üniversitesi gibi yerlede görev yapan isimler karşımıza çıkıyor. Projenin sokağa yansıyan kısmıyla ilgili söylenecek ilk şey ise henüz yeni yeni yürümeye başladığı. Deneme aşamasındaki yapı içerisinde Renault Zoe Cab adı verilen ve standart aracın üzerinde değişiklikler yapılmış bir mimari kullanılıyor. Şimdilik 3 araçlık bir filo ile yürütülen testlerin, tek seferde 16 kişi taşıma kapasitesiyle üniversite kampüsünde yürütüldüğünü görüyoruz. Bu eşsiz programı deneyimlemek isteyenler ise özel olarak geliştirilen akıllı telefon uygulamasını kullanarak önceden rezervasyon yapabiliyor. Teslim alınacak ve varılacak noktaları uygulama üzerinden seçen yolcular, kendilerini almaya gelen sürücüsüz Renault Zoe Cab aracı ile ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kapılarıyla birlikte kokpit bölümü de tam otonom teknolojiye göre değiştirilen araçlar, diğer sürücüsüz modellerde olduğu gibi sensör, radar, lidar ve çeşitlik algılama yazılım destekeleriyle donatılmış durumda.