reklamı kapat

POPÜLER

Renault

Renault, otonom sürüş odağını otomobillerden minibüslere kaydırıyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olmayı sürdüren Renault, otonom sürüş odağını otomobillerden minibüslere kaydırıyor.

Renault, bugün çıkan haberlere göre tamamen otonom yani sürücüsüz araç çalışmalarını otomobillerden yukarıda görebileceğiniz yeni nesil minibüslere kaydırıyor. Autocar Renault’un otomobiller için üst düzey otonom işlevler geliştirmeye devam etmeyeceğini belirtiyor, firma halihazırda modellerinin çoğunda üst düzey sürüş yardım sistemleri sunduğunu ancak mevcut düzenlemeler, müşteri beklentileri ve tam otonom sürüş için gereken karmaşık teknolojilerin maliyeti göz önüne alındığında, bu alanda daha fazla geliştirme yapılmasının şimdilik çok mantıklı olmadığını söylüyor. Bu yüzden kendini daha iyi geliştirebileceği kontrollü ancak otonom toplu taşıma araçlarına odaklanacak olan firma, otonom minibüsler odağında şu an 700’den fazla otonom araca sahip olan WeRide ile ortaklık kuruyor. İki firma bu ayın sonlarına doğru Paris’te düzenlenecek olan Fransa Açık tenis turnuvasında WeRide’ın Robobus aracını kullanarak “deneysel” bir servis hizmeti sunacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reuters tarafından daha önce aktarılan habere göre otomobil devi Renault teknoloji iş birliği odağında Çinli Li Auto ve Xiaomi’yle de görüşüyor. Renault, yüksek ihtimalle özellikle Çin pazarına özel araçlarını daha ilgi çekici hale getirmek adına Çinli Li Auto ve otomobil pazarına yeni giren teknoloji devi Xiaomi ile ortaklık kurmak adına görüşmeler gerçekleştiriyor. Burada spesifik olarak araç yazılımlarına üzerine odaklanılacağı düşünülüyor, Renault’un halihazırda Çinli Geely ile hibrit güç aktarma organları konusunda, akıllı kokpitler konusunda ise teknoloji şirketleri Google ve Qualcomm ile iş birliği yaptığını hatırlamak gerekiyor.

Bundan önce Renault ve Volvo Group bir araya gelmiş, direkt olarak elektrikli ticari araçlara odaklanan Flexis markası doğmuştu. Avrupa’da elektrikli van pazarının 2030 yılına kadar ciddi şekilde büyümesi öngörülüyor, burada oluşacak büyük fırsatı değerlendirmek isteyen Renault ile Volvo Group, önemli bir adım attı ve Fransız nakliye şirketi CMA CGM Group ile güçlerini birleştirerek Flexis markasını oluşturdu. Bu yeni şirket aktarıldığı kadarıyla Renault’nun Fransa’daki Sandouville fabrikasında elektrikli ticari araçlar üretecek.

Renault haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER