reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X işlemcili Dell XPS 13 Plus

Snapdragon X işlemcili Dell XPS 13 Plus oldukça iddialı görünüyor

Snapdragon X işlemcili Dell XPS 13 Plus oldukça iddialı görünüyor. Yapılan sızıntı sayesinde ürün hakkında çok sayıda detay netlik kazandı.

Videocardz tarafından yapılan büyük sızıntıya göre Snapdragon X işlemcili Dell XPS 13 Plus dizüstü modeli yukarıdaki şık tasarımı taşıyor. Firmanın ilk defa kullanmadığı bu gövde gerçekten çok modern görünüyor ve genel olarak büyük beğeni topluyor. Sızıntıya göre 10 ve 12 çekirdekli ARM Snapdragon işlemciler ile pazara sunulacak yeni XPS 13 Plus için, toplamda üç farklı ekran seçeneği olacak. Söylendiği kadarıyla FHD+ LCD ekranlı versiyon yerel olarak tam 29 saatlik video oynatma ömrü getirecek, FHD+ LCD ekranlı sürümle yaklaşık 13 saatlik web’de gezinme, QHD+ LCD ekranlı sürümle ise yaklaşık 13 saatlik web’de gezinme deneyimi sunulacak. Model aynı zamanda LG imzalı bir “Tandem OLED” ekranla da alınabilecek. Yeni nesil M4 iPad Pro’lar gibi iki farklı OLED paneli bir araya getirecek QHD+ ekranlı modelde, web gezinme süresi yaklaşık 9 saat olacak. Bu dizüstünün pazara Intel işlemcili sürümleri de çıkarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan ARM mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılacak. Geçtiğimiz haftalarda detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Yen, Dell XPS 13 Plus yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER