reklamı kapat

POPÜLER

Dell

Snapdragon X işlemcili bazı Dell dizüstüler sızdırıldı

Snapdragon X işlemcili Dell dizüstüler sızdırıldı. Yakında pazara bu işlemcileri kullanan Samsung ve Lenovo modelleri de çıkarılacak.

Windows Report tarafından sızdırılan “Copilot” tuşuna sahip yeni Dell dizüstü modelleri, ARM temelli Snapdragon X serisi işlemcileri sayesinde aşırı olmasa ince birer seçenek olarak yolda bulunuyor. Qualcomm’un yeni işlemcileri sonrasında Intel ile çalışmayı bırakmayan ve bazı modellere Intel Ultra CPU’lardan ekleyen ya da opsiyon olarak sunacak gibi görünen Dell, yeni dizüstülerde büyük bir sürpriz yapmıyor, burada özellikle XPS 13 9345 çok şık görünüyor. Eğer kaçırdıysanız Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan ARM mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılacak. Geçtiğimiz haftalarda detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon X serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers