reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Series

Qualcomm yeni nesil PC işlemcileri için duyurdu: Snapdragon X Series

Mobil işlemci devi Qualcomm, bugün gelecek için önemli bir marka duyurusu yaptı. Yeni jenerasyon için Snapdragon X Series yaratıldı.

Qualcomm, uzunca bir süredir sadece akıllı telefonlar ya da tabletler için işlemci üretmiyor. Esas odak noktası bu olmasına rağmen firma ARM mimarisindeki uzmanlığını PC tarafına da getiriyor. Bilgisayarlar için özel işlemcileri bulunan şirket, bu işlemciler ile kâğıt üzerinde iddialı ancak bu iddia pratiğe yansımıyor. Şirketin ARM temelli bilgisayar işlemcileri Apple’ın ARM temelli işlemcilerinin yanında geçemiyor, Qualcomm işlemcili dizüstü modelleri pazarda hiç dikkat çekmiyor. Geçtiğimiz aylarda bu durum yüksek ihtimalle 2024 yılında tamamen değişecek denilmişti. Daha sonra ise karşımıza “Oryon” markası çıkarılmıştı. Bugün ise “Oryon CPU” temelli işlemcilerin Snapdragon X Series markası altında pazarlanacağı duyuruldu. Versiyona göre X’in yerine farklı rakamların kullanılacağı bu marka altında gelecek işlemciler, ARM mimari temelinde çok yüksek performansı yüksek verim ile beraber sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılın başında Qualcomm 2024 yılında karşımıza 12 çekirdekli bir güçlü ARM işlemci çıkaracak bilgisi ses getirmişti. Bu işlemci ile masaüstü bilgisayar modellerine odaklanacak denilen firma, işlemciyi kendi içerisinde Hamoa kod adı altında geliştiriyordu. 8 yüksek performans, 4 verimlilik çekirdeği üzerine kurulacak bu işlemcinin arkasında esas olarak Nuvia yer alıyor. Şirket aktarıldığı kadarıyla Hamoa özelinde Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Snapdragon X Series yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER