reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite işlemcili dizüstüler çok uzakta yer almıyor

 - Güncelleme: 07 Şubat 2024 10:33

Bugün ortaya çıktığı kadarıyla genel olarak çok iddialı konuşulan Snapdragon X Elite işlemcili dizüstüler çok uzakta yer almıyor.

Resmi olarak aktarıldığı kadarıyla Qualcomm imzalı Snapdragon X Elite işlemcili dizüstü bilgisayar modelleri 2024’ün ortasında yeni Windows sürümünü (İsim Windows 12 olacaktır) merkeze alarak karşımıza çıkmaya başlayacak. Qualcomm’un kendi verilerine göre Geekbench’in çok çekirdek testinden Snapdragon X Elite işlemci 15.300 puan alırken, Apple M3 işlemci ise 12.154 puan alıyor. Evet, X Elite sentetik performans testinde daha hızlı ancak aktarıldığı kadarıyla firma bu performansa hangi güç seviyesinde ulaştıklarını henüz net olarak paylaşmıyor. Eğer yüksek performans çok daha yüksek enerji sarfiyatı ile geliyorsa, bu durum dizüstü odaklı bir işlemci için hiç iyi olmayacaktır. Daha önce yapılan paylaşımlara göre 4 nm temelli işlemci 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor. 4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor. Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor. Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Qualcomm imzalı Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers