reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Microsoft, yapay zeka odaklı Copilot+ PC’leri ve fazlasını duyurdu

 - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 21:20

Yazılım devi Microsoft, bugün düzenlendiği etkinlik kapsamında yapay zeka odaklı Copilot+ PC’leri ve fazlasını duyurdu.

Microsoft tarafından Build 2024 etkinliği kapsamında bu akşam duyurulan Copilot+ PC, şirketin yapay zeka odağına sahip yeni dizüstülere verdiği özel bir marka ve temelde kişisel bilgisayar tarafı için yeni bir dönem anlamına geliyor. Sunumda verilen bilgiye göre özel Qualcomm, Intel ve AMD işlemciler taşıyacak Copilot+ PC’ler taşıdıkları özel yapay zeka birimlerine sahip işlemcileri (Burada en az 40 TOPs NPU işlem gücü, 16 GB RAM + 256 GB depolama isteniyor) ve diğer teknik altyapıları ile birçok akıllı yapay zeka özelliğini yerleşik olarak çalıştıracak, yani devamlı bir bulut bağlantısı gerekemeyecek. Dell, Lenovo, Samsung, HP, Acer ve Asus‘tan çok sayıda Copilot+ PC’lerin geleceğini belirten (Bu akşam birçok model resmi olarak tanıtıldı) ve aynı zamanda kendisi de 22 saat yerel video oynatma ile 18 saat web’de gezinme sunacak Arm temelli Copilot+ PC’ler hazırlayan Microsoft, Copilot+ PC’lerin M3 destekli MacBook Air’den yüzde 58 daha hızlı olduğunu belirtiyor. Copilot+ PC’lerin sunacağı yapay zeka özelliklerden birisi sunumda üzerinde çok durulan “Recall” olacak. “Bilgisayarınızda yaptığınız her şey için bir fotoğrafik hafıza” olarak aktarılan Recall özelliği, kişilerin PC’lerinde gördükleri içerikler arasında arama yapmasına ve bunu haftalar öncesine götürmesine imkan tanıyacak. Özet olarak çok ama çok gelişmiş bir geçmiş arama sistemi olan Recall, şimdiden çok iyi geri dönüşler almış durumda. Buna ek olarak basit çizimleri kaliteli görsellere çevirecek bir sistem ile gerçek zamanlı çeviri altyazısı gibi faydalı altyapılar da sunulacak, eski Copilot özellikleri de geçilecek yeni GPT-4o büyük dil modeli ile daha hızlı görev yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Arm tabanlı donanımları ve yapay zeka sistemlerini daha iyi desteklemek için Windows 11’in temel bileşenlerini yeniden tasarladığını söylüyor. Burada yeni bir kernel, derleyici ve en önemlisi eski x86 ve x64 uygulamalarını çalıştırmak için “Prism” adlı bir emülatör ya da Arm dönüştürücü katmanı da bulunuyor. Bu önemli çünkü Prism sayesinde Arm işlemciler için yapılmayan uygulamalar Arm temelli Copilot+ PC’lerde sorunsuz olarak çalıştırılabilecek. Yeni dönemde elbette direkt olarak Arm işlemcili Copilot+ PC’lere özel yazılımlar da olacak, örneğin Photoshop, Lightroom, Firefly ve Express’in Arm sürümleri bugün itibarıyla çıkmış durumda. Diğer yazılımlar ise daha sonra kullanıma sunulacak.

Microsoft tarafından Build 2024 etkinliği kapsamında tanıtılan Arm mimarili ilk Copilot+ PC’ler ise Snapdragon X Elite işlemcili 13,8-inç ve 15-inç ekranlara sahip yeni Surface Laptop modelleri oldu. Aynı zamanda OLED ekrana sahip Snapdragon X Plus işlemcili Surface Pro 10 da resmi olarak görücüye çıkarıldı. Sadece yerleşik olarak 22 saat boyunca video oynatabilen yeni Surface Laptop modelleri değil, Copilot+ PC’lerin birçoğunda Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon X Elite işlemcilere yer verilecek. Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına eğer daha önce görmediyseniz Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Microsoft haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER