reklamı kapat

POPÜLER

Copilot+ PC

Snapdragon X işlemcili ilk Copilot+ PC modelleri görücüye çıkarıldı

Snapdragon X işlemcili ilk Copilot+ PC modelleri resmi olarak görücüye çıkarıldı. Yeni dönemi çok sayıda firma benimsiyor.

Microsoft tarafından dün gece yapılan Build 2024 etkinliği kapsamında duyurulan Copilot+ PC, şirketin yapay zeka odağına sahip yeni dizüstülere verdiği özel bir marka ve temelde kişisel bilgisayar tarafı için yeni bir dönem anlamına geliyor. Bu yeni dönemi benimseyen çok sayıda Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft ve Samsung imzalı bilgisayar bulunuyor, ilk adımsa direkt olarak Snapdragon X işlemciler etrafında toplanıyor. Yukarıdaki görsel Snapdragon X Plus ve Snapdragon X Elite işlemcili ilk Copilot+ PC’leri gözler önüne seriyor, daha fazlasının da yolda olduğu biliniyor. Yeni döneme aktif olarak giriş yapan firmalardan birisi olan Acer, ilk Copilot+ PC’si Swift 14 AI ile dikkat çekiyor, bu konuda Acer Inc. COO’su Jerry Kao şunları söylüyor: “Baştan sona yapay zeka için tasarlanan Swift 14 AI, gelecekteki birçok Acer Copilot+ PC’lerin ilk örneği. Bu yeni nesil yapay zeka bilgisayarları, yapay zeka işlem gücünde önemli sıçramalar yaparak kullanıcıların seveceğinden emin olduğumuz yepyeni deneyimlerin kilidini açıyor.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına eğer daha önce görmediyseniz Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor. Geçtiğimiz haftalarda detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Copilot+ PC yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER