reklamı kapat

POPÜLER

ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo

ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo: “Bu yıl insanlar yeni bir PC türünü keşfedecek”

 - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 12:18

ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo ile sektörü değiştirecek yeni yapay zeka temelli dizüstü bilgisayar modelleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Mobilde olduğu gibi bilgisayar dünyasında da büyük bir yapay zeka dönüşümü başlıyor, bu alanın öncü isimlerinden olmak isteyen ASUS yapay zeka destekli yeni bir dizüstü bilgisayar segmenti oluşturuyor. Yeni jenerasyon üretken yapay zeka teknolojilerinin getirdiği büyük imkanlar akıllı telefonlara faydalı özellikler ekliyor, ASUS bunları ve fazlasını dizüstü bilgisayar modellerinde de sunmak istiyor. Peki yeni dönemde tam olarak neler geliyor? Yeni altyapılar hakkında ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo’ya bazı sorular yönelttik ve önemli cevaplar aldık. 2024 yılında müşterilerin bilgisayar kültürünü yeniden şekillendirecek olan yapay zekalı dizüstü bilgisayar ve yazılım devrimi hakkında ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo’ya ilk olarak yapay zekanın kullanım zamanlamasıyla ilgili sorumuzu yönelttik.

Teknoloji endüstrisi son zamanlarda yapay zeka ile patlama yaşıyor. Yazılımdan donanıma kadar her şey yapay zeka ile ilgili. Bunun neden şimdi gerçekleştiğini açıklayabilir misiniz?”

“Kariyerim boyunca teknoloji sektöründe tanık olduğum tüm önemli değişimler, doğru teknoloji tarafından yönlendirilen tam olarak doğru zamanda meydana geldi. Bunu bir örnekle açıklayayım: Intel Centrino platformunun 2003 yılında piyasaya sürülmesi. İsminin kendisi son kullanıcılarda yankı uyandırmasa da, dahili Wi-Fi’yi sunarak kişisel bilgisayarlarda tarihi bir dönüşüme işaret etti! ASUS S1N, dünyanın müşterilere sunulan ilk Intel Centrino dizüstü bilgisayarıydı. Bu değişim, ‘önce ve sonra’ anlarından biriydi. Günümüzde Wi-Fi’sız bir dizüstü bilgisayar bulmak imkansız. Birkaç yıl sonra Ultrabook segmenti tanıtıldığında da benzer bir dönüşüm yaşandı. Bu değişim sayesinde artık tek bir şarjla 10-15 saat çalışabilen, 1 kg’ın biraz üzerinde ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlarımız var. Ve şimdi, yapay zeka çağı geldi. OpenAI gibi yazılım yenilikçilerinin çığır açan büyük dil modellerinin ortaya çıkışına tanık olduk ve bu eğilim şimdi kişisel bilgisayarlara doğru yol alıyor. Neden dizüstü bilgisayarlara odaklanıyoruz? Çünkü bunlar dünya çapında kullanılan en popüler bilgisayar türü.”

“Daha akıllı, daha hızlı ve daha güvenli cihazlar yaratarak başka bir değişimi başlatmak için mükemmel bir zaman. Bana göre bu, son on yıllardaki en önemli PC devrimi olabilir”

Buna devrim diyorsunuz ama son kullanıcı için ne anlama geliyor?

“Şu anda çoğu yapay zeka hizmeti bulutta çalışmaktadır. Kullanıcılar bu hizmetlere herhangi bir bilgisayardan erişebilir, ancak uzun vadeli birkaç endişe vardır:

1) Müşteri Verilerinin Gizliliği: Üçüncü taraf sunuculara gönderilen talepler güvenli bir şekilde ele alınmalıdır.
2) Yanıt Süresi: Belirli hizmet veya yazılımlara yönelik kullanıcı talebi nedeniyle taleplerin yerine getirilmesi için geçen süre artabilir.
3) Maliyet: Bulut bilişim yatırımları son zamanlarda artmıştır ve önümüzdeki üç yıl içinde 400 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak, hizmet abonelik maliyetlerinin de artması beklenmektedir. Dizüstü bilgisayarlar dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılmakta ve en popüler kişisel bilgisayar türü olmaya devam etmektedir. Yapay Zeka bilgi işleminin bir kısmı yerel olarak gerçekleştirilebilirse, Yapay Zeka işlevselliğini önemli ölçüde artıracak, veri gizliliğini geliştirecek ve yanıt sürelerini azaltacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“NPU’dan mı (sinirsel işlem birimi) bahsediyorsunuz?”

“Evet, NPU (Nöral İşlem Birimi) bilgisayarlarda CPU veya grafik kartına benzer çok önemli yeni bir bileşendir. NPU, yapay zeka ile ilgili tüm hesaplamaların gerçekleştirilmesinden sorumludur; ‘yerel olarak çalışan yapay zeka yazılımının bir parçası’ derken kastettiğim de buydu. Copilot’un Microsoft tarafından Windows’a entegre edilmesi, yalnızca NPU’ya güvenmenin ötesinde çok sayıda avantajı da beraberinde getiriyor. Bu eğilimin büyümeye devam etmesi bekleniyor. Örneğin, kullanıcıların arka plan bulanıklaştırmayı etkinleştirebildiği çevrimiçi toplantı uygulamalarını düşünün. CPU, işletim sisteminde çalışan diğer çeşitli işlemleri denetlediği için bu gerçek zamanlı özellik CPU üzerinde önemli bir yük oluşturur.

Arka planda bulanıklaştırma görevlerini NPU’ya yükleyerek, bunu üç kat daha az güç tüketimiyle gerçekleştiriyoruz. Sonuç olarak, son kullanıcılar daha önce elde edilemeyen bir avantaj olan 2-3 saatlik ek pil ömrü kazanıyor

İster sık sık toplantılara katılın ister hareket halinde çalışın, bu uzatılmış pil ömrü önemli bir avantajdır. Geçen hafta incelediğiniz destelerden birindeki belirli bir sunum veya fotoğrafı bulamadığınızı düşünün. Windows 11’deki Geri Çağırma modu ile yapay zeka destekli asistan, eksik içerik parçasını bulmak için masaüstü zaman çizelgesinde gezinmenizi sağlıyor. Özellikle insanların bu sorunla ne kadar sık karşılaştığı düşünüldüğünde, bu gerçekten dikkat çekici.”

İnsanların yapay zekalı dizüstü bilgisayarları öğrendikten sonra mevcut dizüstü bilgisayarlarını değiştirmeye başlayacakları beklenen bir dönem var mı?

İlk Copilot+ PC ASUS Vivobook S 15, 2024 yılı boyunca yapay zeka yazılımlarının artan kullanılabilirliği eşliğinde Haziran ayında küresel pazara sunulacak. ASUS, öncü yeni nesil yapay zeka bilgisayarı İlk Copilot+ PC ASUS Vivobook S 15 21 Mayıs’ta ön siparişe açıyor, 18 Haziran’da da piyasaya sürüyor. Bir adaptasyon dönemi öngörerek, erken benimseyenlerin ve içerik oluşturucuların varlığının farkındayız. Bu gruplar, işlerinin büyümesine doğrudan katkıda bulunan verimlilikleri nedeniyle hızlı yanıt vermeye hazırdır. Yapay zeka ile geliştirilmiş daha fazla yazılım kullanıma sunuldukça, pazarın hızla genişlemesi bekleniyor. Sektör tahminleri, önümüzdeki iki yıl içinde on milyonlarca ünitenin satıldığını görebileceğimizi gösteriyor.”

ASUS stratejisi hakkında paylaşabileceğiniz herhangi bir ayrıntı var mı?

“Net bir hedef belirledik: İlk Copilot+ PC ASUS Vivobook S 15’in pazarında ilk olması. Ve sadece tek bir modeli hedeflemiyoruz; aynı anda birkaç önemli segmenti kapsamak istiyoruz. ASUS, teknolojik yeniliklerin ön saflarında yer alma konusunda zengin bir geçmişe sahip. Bu yenilikler sadece ilk üç dizüstü bilgisayar satıcısından biri olmamıza yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda markamızı da güçlendirdi. İlk Copilot+ PC ASUS Vivobook S 15’i piyasaya sürecek olmamız bizim için büyük önem taşıyor. Müşterilerimizin bu yeni nesil kişisel bilgisayarları keşfetmesini heyecanla bekliyoruz.”

ASUS EMEA Genel Müdürü Jeff Lo’ya sorularımıza verdiği cevaplar için teşekkür ediyoruz.

İLGİLİ HABERLER