reklamı kapat

POPÜLER

Auto Super Resolution

Windows 11 artık yerleşik bir DLSS rakibine sahip: Auto Super Resolution

Copilot+ PC’ler ile duyurulduğu üzere Windows 11 işletim sistemi artık Auto Super Resolution adında bir yerleşik DLSS rakibine sahip.

Nvidia tarafından geliştirilen DLSS teknolojisi, biliyorsunuz PC oyunculuğunda önemli bir devrim yaptı. Oyunların çözünürlüğü düşük seviyede işleyip daha sonra yapay zeka kullanarak yükselten sistem, bu sayede çok yüksek bir performans artışı getiriyor, bunun Copilot+ PC’ler ile beraber duyurulduğu üzere artık Windows 11 içinde bir Auto Super Resolution isimli rakibi de bulunuyor. Yakında genel kullanıma açılacak bu faydalı teknoloji, DLSS ile benzer mantıkta çalışıyor ve çözünürlüğü yapay zeka ile yükselterek ciddi performans artışı vadediyor. Microsoft tarafından aktarıldığı kadarıyla bu teknolojiye şu an Windows’taki Xbox uygulaması üzerinden 7 Days to Die, BeamNG.drive, Borderlands 3, Control, Dark Souls III, Dying Light, The Forest, God of War, Resident Evil 2, Shadow of the Tomb Raider, Skyrim SE, Sons of the Forest, Totally Accurate Battle Simulator, Unturned, Warframe ve The Witcher 3 oyunları destek veriyor. Bu listenin elbette zamanla daha büyük hale gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu alanda bundan önce video kalitelerini artıran Nvidia RTX Video Super Resolution ses getirmişti. Kaçıranlar için Nvidia, CES 2023 kapsamında sadece RTX 4070 Ti ve dizüstüler için RTX 40 serisi ekran kartı modellerini tanıtmamış, firmadan aynı zamanda RTX Video Super Resolution teknolojisi de gelmişti. Yapay zeka sistemlerine yıllar önce yaptığı büyük yatırımın meyvelerini toplamaya devam eden firma, kaçıranlar için bu yeni teknolojisi ile spesifik olarak oyunlara değil videolara odaklanıyordu. Firma bu faydalı altyapıyı kendisi şöyle açıklamıştı: “Bu teknoloji piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zekâ kullanıyor.”

Nvidia bu teknoloji ile 1080p videoları kolayca 4K’ya yükseltebiliyor ve böylece çok daha net görüntüler elde edilebilmesini sağlıyor. İşte bu çok faydalı teknoloji geçtiğimiz hafta itibarıyla Mozilla Firefox tarayıcıda da kullanılabiliyor. Servisi bizim gündemimize bundan önce milyonlarca kullanıcısı bulunan RTX 20 serisi ekran kartlarına destek vermeye başlaması getirmiş, ayrıca çıkarılan 1.5 sürümüyle beraber genel kalite de artmıştı.

Auto Super Resolution yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER