reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft LOG Tasarım

DLSS, FSR ve XeSS odaklı Microsoft DirectSR çıktı

Bugün resmi olarak duyurulduğu kadarıyla DLSS, FSR ve XeSS temelli Microsoft teknolojisi DirectSR geliştiriciler için çıkmış durumda.

Microsoft tarafından geçtiğimiz yıl duyurulan DirectSR teknolojisi, ekran kartı üreticileri Nvidia, AMD ve Intel desteğiyle geliştirilen özel bir API olarak ses getirmişti. Bu API yapılan açıklamaya göre üreticilerin Süper Çözünürlük (SR) sistemlerini (DLSS, FSR ve XeSS) oyunlarına tek seferde entegre etmesi için hazırlandı ve bu hem oyuncular hem de oyun geliştiriciler için çok olumlu görünüyor. Bu konuda, “DirectSR, oyunlara SR entegrasyonu dahil edilmesi sürecindeki eksik halkayı tamamlıyor ve daha sorunsuz ve aynı zamanda verimli bir deneyim sağlıyor” açıklamasını yapan Microsoft, API’ın Nvidia DLSS Super Resolution, AMD FidelityFX Super Resolution ve Intel XeSS desteğine sahip olduğunu belirtiyor. Bugün ön izleme sürümü geliştiricilere açılan DirectSR teknolojisi, gelecek yeni nesil oyunların hemen hepsinin performansı inanılmaz artıran “SR” teknolojisi ile pazara çıkmasını garanti altına alacak. Burada her üç ana teknolojiye de destek verilmesi çok olumlu karşılanıyor, Intel’in Arc serisi ekran kartlarına sahip olanlar da dışarıda bırakılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süper Çözünürlük konusunda çok farklı teknolojiler bulunuyor. Örneğin bunlardan birisi video kalitelerini artıran Nvidia RTX Video Super Resolution teknolojisi. Nvidia, CES 2023 kapsamında sadece RTX 4070 Ti ve dizüstüler için RTX 40 serisi ekran kartı modellerini tanıtmamış, firmadan aynı zamanda RTX Video Super Resolution teknolojisi de gelmişti. Yapay zeka sistemlerine yıllar önce yaptığı büyük yatırımın meyvelerini toplamaya devam eden firma, bu yeni teknolojisi ile spesifik olarak oyunlara değil videolara odaklanıyordu.

Firma bu faydalı altyapıyı kendisi şöyle açıklamıştı: “Bu teknoloji piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zekâ kullanıyor.” Nvidia bu teknoloji ile 1080p videoları kolayca 4K’ya yükseltebiliyor ve böylece çok daha net görüntüler elde edilebilmesini sağlıyor. Bu çok faydalı teknoloji bir süredir RTX 20 serisi ekran kartlarına da destek veriyor. Sistem en son Firefox desteğiyle ses getirmişti.

DirectSR yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası