reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Büyük SEO odaklı Google sızıntısı şirket tarafından doğrulandı

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutmaya devam eden Google, çok büyük bir SEO ile alakalı sızıntı ile gündeme gelmişti.

Google’ın tam 2.500 sayfadan oluşan ve SEO altyapısının nasıl çalıştığını gözler önüne seren bir dokümanı yanlışlıkla sızdırdığı ortaya çıktı. Şirket, bu sızıntı hakkında dün herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınmıştı. Bugün ise, ortaya çıkan belgelerin gerçek olduğu resmen doğrulandı. Sızdırılan dokümanda, sitelerin arama altyapısında nasıl sıralandığı, süreçte nasıl bir algoritma kullanıldığı ve nelere dikkat edildiği gibi çok sayıda bilginin bulunduğu söyleniyor. SEO uzmanlarının derinlemesine incelemeye başladığı doküman, dün aktarıldığı kadarıyla Google tarafından GitHub’a 27 Mart tarihinde eklenmiş. Burada çok daha fazla detayın yer aldığı doküman, 7 Mayıs tarihinde kaldırılmış ancak birileri hepsini ele geçirmeyi başarmış. Google bu aralar, arama sonuçlarına dahil ettiği yapay zeka altyapısıyla da gündemin üst sıralarında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google kaçıranlar için üretken yapay zekayı direkt olarak arama sonuçlarına getirmek istiyor ve bunun için uzunca bir süredir “Search Generative Experience (SGE)” adı altında Labs merkezli testler yapılıyor. Bu testlerin arkasında arama terimlerine şimdi olduğu gibi site bazı sonuçlar vermek yerine, üretken yapay zeka üzerinden etkili cevaplara üretmek yer alıyor. Bu faydalı altyapı, kişilere aradıkları konular hakkında ayrıntılı cevaplar üretiyor ve burada internet sitelerinde yayınlananlar yanında özel eğitilen büyük dil modelinden yardım alınıyor. İnternet sitelerinden aldığı bilgilere kaynak ekleyen sistem, kişilere olası devam sorularını dahi kendisi üretiyor.

Peki bu sistem tam olarak nasıl bir performans veriyor? Sistemin ürettiği cevaplar her zaman iyi değil ve bazen gerçekten “inanılmaz” sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin sistem kısa süre önce yapılan Peynir pizzaya yapışmıyor” aramasına cevap olarak tam 11 yıllık bir saçma sapan Reddit paylaşımından aldığı, “Onun için kimyasal yapıştırıcı kullan” önerisini verdi. X’e düşünce patlayan bu durum sistemin tek hatalı cevabı da değildi, bir kullanıcıya günde bir adet taş yemesinin sorun olmayacağını söylendi.

Aynı zamanda burada görebileceğiniz inanılmaz kötü / yanlış cevaplarla da ses getiren sistem, aktarıldığı kadarıyla şu an bu kötü içeriklerden manuel olarak tek tek temizleniyor.  Sosyal medyaya düşen paylaşımları aktif olarak takip eden ve hemen üretilen saçma sapan cevabı ortadan kaldıran Google, bu konuda çok büyük bir dalga konusu olmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X