reklamı kapat

POPÜLER

Screenshot

Microsoft’un testlerine göre Snapdragon X Elite işlemcili Surface Laptop, M3 işlemcili MacBook Air’i geçiyor

Microsoft’un testlerine göre Snapdragon X Elite işlemcili yeni Surface Laptop, M3 işlemcili MacBook Air’i geçiyor.

Microsoft bugün The Verge’e Snapdragon X Elite işlemcili yeni Surface Laptop modeline ait performans verilerini paylaştı. Doğrudan Apple’ın M3 işlemcili MacBook Air dizüstü modelinin karşısına çıkarılan yeni Surface Laptop, test edilen hemen her kalemde rakibinden daha yüksek performans ortaya koymayı başarıyor. Batarya ömrü de video oynatma ve web’de gezinme testlerinde M3 MacBook Air’i geçen yeni Surface Laptop, büyük ihtimalle Türkiye’de resmi olarak satılmayacak ancak bu testler, Türkiye’ye yakında getirilecek Snapdragon X Elite işlemcili diğer dizüstü bilgisayarlar için beklentiyi yükseltiyor. Özellikle 17 saate yaklaşan web’de gezinme süresi ile 20 saate ulaşan video oynatma performansı çok dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına eğer daha önce görmediyseniz Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor. Ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers