reklamı kapat

POPÜLER

Galaxy Book 4 Edge with Snapdragon X Elite

Snapdragon X işlemcili Galaxy Book 4 Edge için sürpriz kalmadı

Snapdragon X işlemcili Samsung Galaxy Book 4 Edge için sürpriz kalmadı. Model için gerçekten çok detaylı bir sızıntı yapıldı.

WinFuture tarafından sızdırılan standart tasarımını yukarıda görebileceğiniz Samsung Galaxy Book 4 Edge, hali hazırda dört farklı modelden oluşan Galaxy Book 4 serisinin en yeni üyesi olacak ve farkını Arm temelli Snapdragon X işlemcisi ile koyacak. Kendi içinde 14-inç ve 16-inç 3K AMOLED ekranlara sahip iki farklı versiyona dizüstü, oldukça ince görünüyor ve yan tarafında bir HDMI portu da taşıyor. Aynı zamanda USB-C portlarıyla ve 3.5 mm kulaklık girişiyle donatılan (Büyük modelde microSD yuvası da var) ürün, Windows 11 işletim sistemini temel alıyor ve özel Copilot tuşunu da eksik etmiyor. Yüksek ihtimalle 1.800 dolardan bağlayacak ve Arm mimarisi sayesinde batarya ömrü yüksek olacak model, şimdilik sadece tek bir renkte pazara sunulacak gibi görünüyor. Eğer kaçırdıysanız Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan ARM mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz haftalarda detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon X işlemcili Galaxy Book 4 Edge yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers