reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite sonrasında bir Snapdragon X Plus da gelebilir

Snapdragon X Elite sonrasında Snapdragon X Plus da gelebilir. Qualcomm’un bu konuda çalışmaları bulunuyor.

Qualcomm eğer kaçırdıysanız dizüstü tarafında Snapdragon X Elite ile iddialı olmak istiyor. Bu ARM temelli yeni işlemciyi taşıyan dizüstü modelleri yolda bulunuyor, firmanın aynı zamanda alt seviye bir Snapdragon X Plus üzerinde çalıştığı da iddia ediliyor. Bu işlemcinin detayları henüz belli değil ancak yeni sürüm yüksek ihtimalle 10 farklı çekirdek üzerine kuruluyor ve daha düşük saat hızlarıyla görev yapıyor. Snapdragon X65 5G modemli bu işlemcinin çok daha ince yapıda yüksek performans odağı olmayan modellerde yer alması bekleniyor. Qualcomm’un kendi verilerine göre Geekbench’in çok çekirdek testinden Snapdragon X Elite işlemci 15.300 puan alırken, Apple M3 işlemci ise 12.154 puan alıyor. Daha önce yapılan paylaşımlara göre 4 nm temelli işlemci, 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor. 136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor.

İşte bu dikkat çeken ARM temelli işlemci, Qualcomm’un 2024 Game Developers Conference kapsamında yaptığı sunuma göre oyun uyumu konusunda sorun yaşatmayacak. Qualcomm yaptığı açıklamada geliştiricilere, oyunlarının Snapdragon destekli Windows dizüstü bilgisayarlarda sorunsuz olarak çalışacağını söyledi ve bunun için ekstra bir “port” işlemine gerek olmadığını belirtti.

İşlemcinin x86/64 temelli oyunları performans kaybı yaşatmadan emülasyon temelinde açacağı aktarılıyor ve bu hem kullanıcılar hem de oyun firmaları için çok güzel görünüyor. Burada ekstra özel bir işlem gerekmeyecek olması gerekten önemli çünkü birçok oyun firması oyunlarını Snapdragon X Elite’e tam uyumlu hale getirmeyecekti.

Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı.

Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER