reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 3

18 Mart tarihinde yeni bir Snapdragon işlemci geliyor

Resmi olarak yapılan paylaşıma göre 18 Mart tarihinde yeni bir Snapdragon işlemci geliyor. Peki tam olarak ne tanıtılacak?

İddialara göre 18 Mart tarihinde ya Snapdragon 8s Gen 3 ya Snapdragon 7+ Gen 3 ya da her iki işlemci de birlikte lanse edilecek. Burada özellikle amiral gemisi seviyesinde yer alan Snapdragon 8s Gen 3 dikkat çekiyor, çünkü bu işlemcinin hali hazırda pazarda olan 8 Gen 3’ün altına konumlandırılacağı iddia ediliyor. Bu açıdan ciddi bir kafa karışıklığı yaratacak gibi görünen yeni mobil işlemci, sızıntılar doğruysa 3.01 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X4 ana çekirdeği, 2.61 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A720 performans çekirdeği ve 1.84 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A520 verimlilik çekirdeğini bir araya getirebilir. Adreno 735 GPU taşıyacağı da iddia edilen işlemci, eğer tam olarak hazırsa ikinci çeyrekte birçok akıllı telefon modeline giriş yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm dizüstü tarafında da Snapdragon X Elite ile iddialı olmak istiyor. Qualcomm’un kendi verilerine göre Geekbench’in çok çekirdek testinden Snapdragon X Elite işlemci 15.300 puan alırken, Apple M3 işlemci ise 12.154 puan alıyor. Daha önce yapılan paylaşımlara göre 4 nm temelli işlemci 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor. 4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor.

136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor. 2024’ün ortasında gerçek laptoplar içerisinde karşımıza çıkacak Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Yeni Snapdragon işlemci yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER