reklamı kapat

POPÜLER

Detaylarıyla görenleri şaşkına çeviren sürücüsüz otomobil; Renault EZ-Ultimo [Video]

Son dönemlerin en devasa projelerinden birisi olan Renault EZ-Ultimo, otomobil geleceğinin ne yöne doğru şekillendiğinin son kanıtı.

Paris Otomobil Fuarı’nın fantastik projelerinin başında, son dönemlerde gördüğümüz ve bizi şaşırtmayan bir isim olan Renault çıktı. Önümüzdeki yıl seri üretime geçirmek üzere K-ZE adını verdiği kompakt modeliyle asfalt üzerinden elini güçlendirmeye hazırlanan marka, konsept otomobilleri için oluşturduğu EZ markası altında bu kez karşımıza tekerlekleri olan bir “gemi” çıkartmayı tercih ediyor. Devasa ebatlarıyla akıllarımıza limuzinleri getiren Ultimo isimli proje, sürücüyüz otomobil teknolojisiyle birlikte tasarlanan yeni dünyadan gelen felsefeleri barındırıyor. İç dünyasıyla tamamen lüks bir toplantı alanını anımsatan otomobilin, alışkanlara yenilerini ekleme ve şekillendirme potansiyeli de es geçilmeyecek cinsten.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mimari tasarım izleri

Kapılarının açılış yapısıyla kullanıcılara karşı oldukça davetkar bir hava yaratan EZ-Ultimo, ulaşım hizmeti temelli olarak tasarlanmış bir proje. İş seyahati veya diğer çeşitli amaçlara hizmet edebileceği söylenen aracın tasarım felsefesinin ise Fransız mimari yaklaşımı üzerine kurulduğu söyleniyor. Kokpit bölümünde ahşap, deri hatta mermer gibi bileşenlerin kullanılıyor olması dış tasarım kadar yaşam alanını da iyice sıra dışı bir karaktere büründürüyor. Dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisinin niteliklerini barındırdığı söylenen Ultimo’nun kullanıcılar için temel amacı, ulaşım ihtiyacı sırasında günlük işlerden geriye kalınmaması üzerine kurulu. Şimdilik sadece bir şov otomobilinden öteye geçmeyecek olan projenin, gelecek süreçte hayata geçecek olan yeni bir otomobile ilham kaynağı olmaması için hiçbir neden yok.