reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Renault otonom araç
Renault otonom araç

Renault’dan profesyonel sürücü kadar iyi otonom kontrol sistemi [Video]

Renault, rakipleri gibi otonom yani sürücüsüz otomobil sistemleri üzerinde çalışıyor. Geleceğin bu teknoloji üzerine şekilleneceğini iyi bilen firma, gösterdiği yeni sistemle gelinen hayranlık uyandırıcı son noktayı gözler önüne seriyor.

Renault’nun geliştirdiği yeni sürücüsüz kontrol sistemi, dünyada bir ilke imza atarak profesyonel bir yarış sürücüsüne eşdeğer performans sunabiliyor. Bu sistemi Callie isimli otonom aracında sergileyen firma, sürücüsüz araçların gelecekte bizden daha iyi olacağının önemli bir sinyalini veriyor. Yapılan zorlu parkur testlerinde harika çalıştığı görülen sistem, öğrenerek de kendisini geliştirebiliyor. Profesyonel sürücüyle yapılan testler sonucunda manevra performası gittikçe güçlenen sistem, firmanın araçlarını rakiplerden daha güvenli hale getirecek gibi.

Renault, otonom araç konusunu çok ciddiye alıyor

Firmanın geliştirdiği bu sistem gündelik yaşam için gereksiz görünebilir. Gündelik yaşamda bu kadar ileri düzey manevralara gerek duyulmuyor diyebilirsiniz. Ancak otonom araçların hayatımıza girmesi için bizlerden çok daha iyi olmaları gerektiği de bir gerçek. Bu açıdan limitleri “yarış” seviyesine çıkartan Fransız üretici, hayranlık verici sistemiyle geleceğe oldukça hazır duruyor.

Video