reklamı kapat

POPÜLER

rubiks

Rubik küpü 3,2 saniyede çözen LEGO robot, dünya rekorunu kırdı [Video]

Küçükken sıra sıra bina ve araba yaparak hayal gücümüzün sınırlarını zorladığımız(!) LEGO‘ları şimdilerde tanıyamaz olduk: iki İngiliz mühendisin geliştirdiği üçüncü nesil LEGO robot, 3,253 saniyeyle Rubik küpünü en hızlı çözen robot unvanını ikinci defa almakla kalmadı, bu alandaki 5,55 saniyelik insan rekorunu da kırdı.

2010’da geliştirilmeye başlanan ve ikinci versiyonu da çeşitli rekorlar kırarak ses getiren Cubestormer 3‘ü bu kadar akıllı yapan sekiz çekirdekli Exynos işlemciyle donatılmış bir Samsung Galaxy S4. LEGO Mindstorm parçalarıyla inşa edilen robotun kollarını harekete geçiren erişim düzeneği ise dört Cortex-A15 ve dört Cortex-A7 olmak üzere sekiz işlemciyle çalışıyor. Cubestormer için geliştirilmiş bir uygulamaya sahip akıllı telefon, yani beyin, küpün başlangıçtaki dizilimini analiz ettikten sonra küpü çözmek için uygulanması gereken adımları robot kollara bildiriyor.
Cubestormer
Cubestorm’u geliştiren iki mühendisten biri olan Gilday’in açıklamasına göre geliştirme aşamasında karşılaşılan en büyük zorluk, akıllı telefon ile motorlar arasındaki iletişimi sağlamak olmuş. İnsan gözünden daha çabuk hareket eden Cubestorm kollarının bu kadar hızlı hareket edebilmesi için Rubik küpü çözen yazılım tasarlamak yeterli değil. Geliştiriciler, komutların kollara hızlı bir şekilde iletilmesine ek olarak Rubik küpü sıkıştırmadan döndürebilmesi için epey mesai harcamış.

Rubik küpü en hızlı çözen rekorunu daha önce de Cubestorm 2 ile kıran mühendisler David Gilday ve Mike Dobson, şimdi Cubestorm’u daha da hızlandırmanın mümkün olup olmadığını merak ediyormuş. Gelecekte insanların robotlar tarafından alt edilmediği bir alan kalacak mı dersiniz?

VİDEO