reklamı kapat

POPÜLER

macar fotoğraf yasağı

Macaristan’da insanların fotoğraflarını izin almadan çekmek yasaklandı

Kabul edilen bir yasaya göre Macaristan meclisi, sokak fotoğrafçılarını ve gazetecileri zor duruma sokarak birçok davayla muhatap olmalarına neden olabilecek bir karara imza atarak bir fotoğrafta görünen her bir kişinin iznini almadan fotoğraf çekmeyi yasakladı.

The Guardian’da yer alan habere göre söz konusu yeni yasa görsellerin izin almadan yayınlanmasını önleyen halihazırdaki düzenlemeleri daha da genişletiyor.

Macar fotoğrafçılar bu karara tepki göstererek böyle bir durumda mahkemeye başvurmanın hem zorluk çıkarıcı olduğunu hem de belirsiz durumlara yol açacağını ifade ediyor. Asıl problem de tam da bu belirsizlikle ilgili, çünkü medeni hukuk neyin tam olarak yasa dışı olarak ele alındığını ve neyin yasal olduğunu açıkça belirtmiyor.

The Guardian’a konuşan foto muhabir Ákos Stiller soruyor: “Yabancıların, örneğin bir mağazanın vitrinine bakan insanların fotoğraflarını çekebilecek miyiz? Önce fotoğrafı çekip sonra mı izin alacağız?”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan hakimler bile bu yeni yasanın yargıda nasıl değerlendirileceğine dair en ufak bir fikirlerinin olmadığını söylüyor.

Haberde kullanılan fotoğraf Attila Schmidt tarafından çekilmiştir.

YORUMLAR