reklamı kapat

POPÜLER

Universal, Grooveshark’a 15 milyar dolarlık dava açtı

Çevrim içi müzik servislerinin en kalitelilerinden olan Grooveshark‘ın başı müzik endüstrisinin devlerinden Universal ile dertte. Hatta dert ifadesi hafif kalır çünkü Universal, Grooveshark’ın kendilerinden izin almadan siteye yüklediği her şarkı için 150 bin dolar, toplamda ise 15 milyar dolar tazminat talebiyle dava açtı. TIME’ın haberine göre Universal, bizzat Grooveshark CEO’sunu da yasa dışı müzik paylaşımıyla suçluyor. Doğrudan kendisinin siteye yüklediği 1071 şarkılık bir liste Universal’in elinde bulunuyor.

Şayet mahkeme sonuçlanır ve Grooveshark suçlu bulunursa (ki öyle olacağı aşikar) söz konusu tazminatın ödenmesi mümkün görünmüyor. Bu da Grooveshark’ın sonu demek. Onları, aynı şekilde yasa dışı şarkı paylaşımı yapan rakiplerinin izlemesi de muhtemel. Şu aşamada Grooveshark cephesinden bir açıklama yapılmış değil. CNet’e konuşan dış ilişkiler başkan yardımcısı Paul Gellar, henüz ellerine bir tebligat ulaşmadığını, bu olana kadar da konuya ilişkin yorum yapmayacaklarını söyledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Universal, Grooveshark’a 15 milyar dolarlık dava açtı” için 4 cevap

 1. schizophrenia dedi ki:

  diğerlerini bilemem ama spotify zaten universal ile işbirliği yapıyor, emi, sony, warner, merlin ve orchard ile yaptığı gibi. bu durumda universal niye spotify’a dava açıyor?

 2. LOG dedi ki:

  @schizophrenia

  Haberdeki ilgili kısım düzeltilmiştir.

 3. serkanbyz dedi ki:

  rakam ibretlikmiş

 4. meta dedi ki:

  Eski kafali muzik endustrisi internet’le bir turlu barisamayacak herhalde.