reklamı kapat

POPÜLER

Spotify yapay zeka

Müzik devleri yapay zeka şirketlerine telif davası açtı

Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music Group, yapay zeka platformlarına önemli bir telif davası açtı.

Geçtiğimiz ay Sony Music yapay zeka şirketlerini müziklerinin izinsiz kullanımına karşı uyarmıştı. Dünyanın en büyük müzik şirketlerinden olan Sony, tam 700’den fazla YZ şirketine ve aynı zamanda müzik platformuna önemli bir uyarı gönderdi. Bu firmalardan müziklerinin yapay zeka sistemlerinde izinsiz olarak kullanılmasının çok ciddi sonuçları olacağını belirten şirket, bünyesindeki sanatçıları ve ürettikleri içerikleri gelişen müzik odaklı yapay zeka sistemlerine karşı korumaya çalışıyordu. Bunun üstüne Universal Music Group, Warner Music Group, Sony Music Group ile Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) bir araya geldi ve “Suno” yanında “Udio” adlı yapay zeka temelli müzik firmalarına telif hakkıyla korunan eserleri izinsiz kullandıkları için büyük bir dava açtı. Bu dava sonucunda Suno ve Udio’nun ciddi bir para cezasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda daha önce ünlü şarkıcı Drake de gündeme gelmişti. Drake, eğer kaçırdıysanız Tupac’ın sesini YZ ile kopyaladığı parçasını kaldırmak zorunda kalmıştı. Drake geçtiğimiz hafta yayınladığı ve Kendrick Lamar’ı eleştirdiği “Taylor Made” diss parçasıyla çok dikkat çekti, bu ömrü çok uzun olmayan parçada Tupac Shakur’un ve aynı zamanda Snoop Dogg’un YZ ile üretilen sesleri kullanılmıştı.

Sürpriz olmayacağı üzere bir anda büyük ses getiren bu şarkı, 1996 yılında öldürülen Tupac Shakur’u temsil eden hukuk ekibinin yasal işlem başlatma tehdidi sonrasında kısa sürede kaldırıldı. Bu şarkı Tupac’ın yakınları tarafından, “Tüm zamanların en büyük hip-hop sanatçılarından birisinin mirasının kötüye kullanılması” olarak görüldü. İzinsiz yapılan bu kopyalama adımının ve sonucunun diğer şarkıcılara da örnek olacağı düşünülüyor, bu konularda gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor.

Yapay zeka gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER