reklamı kapat

POPÜLER

Amazon LOG Tasarım

Amazon iddiaya göre bir ChatGPT rakibi geliştiriyor

Alışveriş devi Amazon, bugün ortaya atılan iddiaya göre ChatGPT rakibi bir yapay zeka servisi geliştiriyor.

Business Insider tarafından elde edilen bilgilere göre Amazon, bahsi geçen bu servis için şirket içinde “Metis” kod adını kullanıyor. Güncel bilgiler ile eğitildiği aktarılan servis, habere göre belirli görevleri otomatikleştirebilecek ve rakibi ChatGPT gibi web üzerinden erişim sağlanarak kullanılabilecek. Metis, elde edilen bilgilere göre sorulan sorulara metin ve görüntü tabanlı cevaplar verebilecek. Doğal dil anlama ve kullanma yeteneği yüksek olacak hizmet, büyük ihtimalle belirli bir seviyeye kadar tamamen ücretsiz olacak. Üretken yapay zeka konusunda geride kalan firma, Metis ile iddialı olmayı hedefliyor. ChatGPT bu aralar özellikle Apple ile gündeme gelmişti. Apple’ın iOS 18 işletim sistemi özelinde OpenAI ile kurduğu ChatGPT ortaklığı için şirkete para ödemediği ortaya çıktı. Kaynaklar tarafından aktarıldığı kadarıyla Apple, OpenAI’ın markasını ve ChatGPT sistemini milyonlarca iPhone’a taşımanın daha değerli olduğunu düşünüyor. Apple sayesinde teknolojilerini çok daha fazla kişiye ulaştıracak olan OpenAI, şu an Apple’dan para almıyor ancak bu ortaklıktan uzun vadede çok daha fazla para kazanabilir. Çünkü iPhone üstünden ChatGPT kullanmaya başlayan kişiler, sistemden daha fazla yararlanmak adına ücretli ChatGPT paketlerinden satın alabilir. Apple Intelligence temelinde atılan adım hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor:

“Apple, ChatGPT erişimini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabiliyor. Siri gerektiğinde ChatGPT’nin uzmanlığına başvurabiliyor. Sorular ve herhangi bir belge veya fotoğraf ChatGPT’ye gönderilmeden önce kullanıcıdan onay alınıyor, ardından Siri yanıtı doğrudan sunuyor. ChatGPT, sistem genelindeki Writing Tools’a da entegre edilecek. Writing Tools, kullanıcıların yazdıkları şeyler hakkında içerik oluşturmalarına yardımcı olacak. Compose ile kullanıcılar ChatGPT görsel araçlarına erişip yazılarını tamamlayan farklı stillerde görseller üretebilecek.

ChatGPT’ye erişen kullanıcılar için yerleşik gizlilik korumaları sunuluyor. İstekler OpenAI tarafından kaydedilmiyor ve kullanıcıların IP adresleri gizli tutuluyor. Hesaplarını bağlamak isteyen kullanıcılar ise ChatGPT’nin veri kullanım politikalarına bağlı oluyor. GPT-4o destekli ChatGPT bu yıl içinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek. Kullanıcılar bu özelliğe hesap oluşturmadan, ücretsiz olarak erişebilecek. ChatGPT aboneleri ise hesaplarını bağlayıp bu deneyimlerde ücretli özelliklerden de yararlanabilecek.”

Amazon gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER