reklamı kapat

POPÜLER

Michelin havasız lastik

Michelin, havasız lastiğini Tesla’larda da test etmek istiyor

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, havasız lastik konusunda Tesla tarafıyla da görüşmeler içerisinde bulunuyor.

Michelin aslında uzun zamandır havasız lastik satışı yapıyor. Firmanın X Tweel UTV adı verilen havasız lastiği, yurt dışında rahatlıkla bulunabiliyor. 2012 yılından bu yana gündemde olan lastik, yapısı gereği patlamıyor ve darbelere çok iyi dayanabiliyor. Özellikle kayalık alanlar için harika bir seçenek oluşturan lastik, UTV olarak geçen ufak arazi araçlarına hitap ediyor. Büyük arazilere sahip kişilerin çok kullandığı UTV modelleri, bu yeni nesil lastikle adeta durdurulamaz hale geliyor. Bağlantı noktasında standart yapıyı kullanan lastik ile beraber olumsuz bir haber verilmiş ve lastiğin standart otomobillere gelmesi çok zaman alacak denilmişti. O zaman geliştirilen tasarım, 60 km/s üzerindeki hızlara çıkılmasına izin vermiyordu. Elbette firma boş durmadı ve yeni çalışmalar ile lastik oldukça geliştirildi. Bugün havasız lastiği gündeme getiren ise bir Tesla haberi oldu. Buradaki bilgilere göre iki dev firma havasız lastiği test etme konusunda görüşmeler yapıyor. Bu görüşmeler sonuç verirse Michelin, havasız lastiğini Chevy Bolt’lar sonrasında Model serisi Tesla’larda da test etmeye başlayacak. Bu testlerden iki taraf da önemli veriler/sonuçlar elde edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz dönemde The Drive’a bir açıklama yapan Michelin Kıdemli Başkan Yardımcısı Bruno de Feraudy, otomobillere özel olarak geliştirilen havasız lastik modellerinin (Uptis adına sahip) şu an 210 km/s hıza kadar çıkabildiğini ve sorunsuz bir sürüş getirdiğini belirtmişti. Bruno de Feraudy lastiğin polisler tarafından test edildiğini de aktarmıştı. Bu konuda Feraudy, “Bazı Avrupa ülkelerinin polisleri bizi ziyaret etti ve bu lastiği araçlarında kullanmak istediklerini belirtti. Yetkili isimler bize suçluların genellikle takipten önce polis araçlarının lastiklerine ateş ederek patlattığını söyledi. İşlerini etkileyen durumdan dolayı böyle bir lastiğe ihtiyaçları olduğunu aktardı. Bu yüzden havasız yapıda olduğundan patlamayan Uptis’i test etmek istediler ve sahibi olduğumuz pistimizde 210 km/s hızda sürüş yaparak çok iyi sonuçlar aldılar” dedi.

Havasız lastiğin halen ne zaman satışa sunulacağı bilinmiyor. Firma şu an prototip sürümler üzerinde testler gerçekleştiriyor ve o testlere  aktif olarak devam etmek istiyor.

Michelin havasız lastik planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X