reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Michelin’den üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş havasız lastik konsepti [Video]

Geleceğin lastik teknolojileri üzerinde ciddi bir Ar-Ge süreci yürüten Michelin bunu üç boyutlu yazıcıyla bir araya getiriyor.

Advertisement

Otomobillerin her geçen gün akılladığı günümüzde iskeleti oluşturan ana parça olan lastiklerin de bu dönüşüme ayak uyduruşuna şahit olmaya devam ediyoruz. Gelecekte otonom teknolojiye sahip otomobillerin altyapısıyla eş zamanlı olarak çalışabilecek olan lastikler yolda temas ettiği her değişikliği elektronik altyapıya iletebilir hale gelecek. Günümüz lastik teknolojisinde bu yapının temel örneklerini yakın zamanda Pirelli Conesso ve Goodyear CityCube ile görme şansına erişmiştik. Bu sınıfın lider üreticilerinden birisi olan Michelin‘in geleceğin lastiği rozetiyle karşımıza çıkardığı Concept Visionary benzer teknolojiyi oldukça farklı bir sistemle bir araya getiriyor.


Michelin mühendisleri tarafından üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle hayata geçirilen lastiğin havasız olmasının yanındaki en büyük özelliği geri dönüştürülebilir olması. Kullanıldığı materyal üzerinden biyolojik olarak tamamen parçalanabilir yapıda olan Concept Visionary’de jantın kendisi de bütünüyle yapı içerisinde üretiliyor. Geleceğin ulaşım teknolojisine ayak uyduracağını şimdiden görebildiğimiz lastiklerin bu formlara ne zaman bürüneceğini önümüzdeki yıllar gösterecek.

VİDEO