reklamı kapat

POPÜLER

Pirelli’den lastikleri “akıllandıran” teknoloji: Connesso [Video]

Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahne alan Pirelli, lastikleri için geliştirdiği teknolojiyi duyurdu.

İlk haftasını geride bırakmaya hazırlandığımız Cenevre Otomobil Fuarında, dünyanın her yerinden katılan markaların yeni modellerinin yanı sıra otomobillere destek sağlayan üreticilerin yeni projeleri de sahne alıyor. Performans otomobilleri başta olmak üzere hemen her segmente uygun lastik üretimi yapan Pirelli de bu yılki fuarda iki yeniliğiyle karşımıza çıktı. Bir tanesi kişiselleştirme bir tanesiyse teknoloji alanında olan markanın yenilikleri lastiklerin de artık “akıllanmaya” başladığını gösteriyor.


İtalyan markanın yaptığı ilk yenilik P Zero ve kış lastiği Winter Sottozero üzerinde oldu. Bu lastik seçeneklerinde 19 inç ve üzeri jantlar için destek sunan marka kullanıcılarına kırmızı, sarı, beyaz ve gümüş renk seçeneklerini sunacağını açıkladı. Renk seçeneğiyle birlikte Pirelli mühendisleri tarafından yeni nesil materyallerle birlikte ağır koşullarda da daha dayanıklı hale getirilen lastikler performans otomobillerinde de kullanıldığı için yüksek hızlara da oldukça aşina.


Pirelli’nin teknolojik olarak nitelendirebileceğimiz ikinci yeniliğiyse “Pirelli Connesso” ismiyle duyurulan proje oldu. Yine P Zero ve Winter Sottozero‘da kullanımına başlanan platformda lastiklerin içine özel sensörler yerleştiriliyor. Markanın bulut altyapısı olan Pirelli Cloud‘a ve akıllı telefonlar üzerinden yüklenen uygulamalara bağlanabilen bu sensörler kullanıcılarına lastikleriyle anlık iletişim halinde olmasına olanak sağlıyor. Birbirlerinden bağımsız olarak her lastiğin anlık; basınç, sıcaklık, düşey yük, aşınma ve kat ettiği kilometre bilgilerini analiz edebilen sensörler bu değerleri uygulama üzerinden kullanıcının anlık bilgisine sunuyor. Pirelli yetkilileri Connesso’nun henüz ilk aşamasında olduklarını belirtirken gelecekte sistemin lastiklerde yaşanabilecek basınç düşüklüklerini uzaktan kontrol ederek araç park halindeyken kendi kendine bu basınç üzerinde ayarlama yapabileceğini açıkladı.

VİDEO
https://youtu.be/L74ed58gUjk