reklamı kapat

POPÜLER

Klasik Mini modelleri için Pirelli cephesinden yeni birliktelik

Klasik Mini modelleri için Pirelli cephesinden yeni birliktelik

1950 – 1980 arası üretilen efsane otomobil Mini sahipleri için tasarlanan Pirelli Collezione tanıtıldı. Model klasik tasarımı ile dikkat çekiyor.

Pirelli, klasik Mini’nin tüm farklı versiyonları için ilk kez 1972’de pazara sunulan Cinturato CN54 lastiği 145/70 R12 ebadında yeniden yarattı. Bu radyal lastik orijinale benzer bir sırt deseni ve yanak tasarımı ve modern teknolojilerle üretildi. Islak zeminde artırılmış yol tutuşu sağlamak amacıyla en yeni hamurlarla üretilen Pirelli Collezione lastikleri, orijinal stilden ödün vermeden emniyet ve yüksek güvenlik standartlarını garanti ediyor.

Pirelli mühendisleri, bu lastiğin geliştirme sürecinde Mini’nin yeniyken sahip olduğu süspansiyon ve şasi ayarlarını mükemmel şekilde tamamlamak için orijinal araç tasarımcılarının kullandığı aynı parametrelerle çalıştı. Bunu başarmak için Milano’daki Pirelli Vakfı arşivlerinde bulunan orijinal malzeme ve tasarımları referans aldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mini modelleri ve tarihine kısa bir bakış

Mini’nin İtalya’da Minor 850 ile başlayan üretimi daha sonra Cooper 1000 ve nihayetinde Mk2, Mk3, Mini 1000 ve Mini 1001 modelleriyle devam etti. Cooper’ın İtalyan versiyonları, İngiliz modellerine göre daha donanımlı ve daha düşük fiyatlı olmaları sayesinde büyük başarı elde etti.

1970’ler yaklaşırken British Leyland iki karar aldı. Birincisi, Mini’yi ayrı ve bağımsız bir markaya dönüştürecek, ikincisi ise yeni bir Mini Clubman lüks versiyonu pazara süreceklerdi.

1984 yılında otomobilin güncel kalması için önde disk frenler kullanılması gibi çeşitli mekanik modifikasyonlar yapıldı. 1997’ye gelindiğinde Mini markası BMW tarafından satın alınmıştı. Mini 2019’da markanın 60. yıl dönümünü özel Mini 60. Yıl Edisyonunu sunarak kutladı.

İlginizi çekebilir

i30 Fastback N performans ailesine katıldı