reklamı kapat

POPÜLER

2019 Hyundai i30 Fastback N

Performansın yeni parçası göründü; ilk detaylarıyla 2019 Hyundai i30 Fastback N [Video]

Paris’te gerçekleştirilecek olan tanıtımı öncesine karşımıza çıkan 2019 Hyundai i30 Fastback N, markasının son dönemdeki en iddialı üyesi olabilir.

Bundan 10 yıl sonrasına gelindiğinde otomobil furyası için ön görülen senaryo elektrikli ve otonom araçların çevremizi saracağını gösteriyor. Pek çok marka için 2016-2018 yılları arası tarih kitaplarında bu teknolojilerin resmi adımlara geçildiği bir dönem olarak kaydedilecek. Hyundai cephesinin bu konudaki tercihi ise otomobil ve performans tutkunlarının bambaşka bir yönüyle hatırlanacak. Eski BMW M başkanı önderliğinde hayata geçirilen “N” departmanı 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde i30 ve Veloster modellerini garajına alarak onları daha anlamlı hale getirmekle meşgul oldu. Ortaya çıkan modellerle hot-hatch sınıfına yeni bir dinamizm getiren Koreli üretici, 2018 bitmeden önceki son hamlesiniyse en etkileyici modeliyle yapıyor. Beklenmedik bir şekilde temmuz ayı itibarıyla aileye dahil olan i30 Fastback, N rozetini takarak belkide ürün gamındaki en etkileyici model olarak asfalta iniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paylaşılan ilk detaylar

İlk resmi gösterimi önümüzdeki ay içerisinde düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan Hyundai i30 Fastback N, üçüncü N otomobili olarak kayıtlara geçecek. Hiç zaman kaybetmeden paylaşılan ilk teknik verilere göz attığımızda, kaputun altında 2.0 litrelik turbo benzinli makine bizler karşılıyor. Standart versiyonda 250 PS‘lik güç üreten bu motor, üst pakette ise 275 PS ile kullanıma sunulacak. Tork değerlerine baktığımızda ise giriş seviyesinde 353 Nm, overboost ile ise 378 Nm‘lik rakamların tabloya yansıdığı görülebiliyor. i30 Fastback N’in performans süreleri ise beklediğimiz noktalarda. 250 PS’lik modelde 0’dan 100’e hızlansını 6,4 saniyede tamamlayan otomobil üst pakette ise bu rakamı 0,3 saniye iyileştirerek 6,1 saniyeye çekiyor. Şimdilik rakamsal olarak paylaşılan son değer ise tüketim yönünde. Hyundai’nin iddiasına göre otomobilin 100 kilometrelik tüketiminde 7 litrelik ortalama sarfiyat söz konusu.

Tasarım – Donanım

i30 Fastback N aslında beklediğimiz rakamlar değerlerinden ziyade bizce tasarım karakteriyle ön plana çıkabilecek bir otomobil. Gövde tipinin el verişliliği sayesinde bunu yakalayan otomobilde, standart versiyona oranla ciddi bir hava değişimi getiren gövde kiti var. Tampon, lip, spoiler, egzoz ve difüröz gibi temel parçalar üzerinde yapılan bu değişimler, Mercedes’in çokça kullandığı mat gri renk tercihiyle zirveye taşınmış durumda. Pek çok kişinin aracı Mercedes’e benzetme ihtimali de halihazırda var olan beklentilerimiz arasında.


Kokpit bölümüne geçtiğimizde ise ailenin diğer üyelerinde gördüğümüz klasik formun devamlılığı söz konusu. Konsolun merkezinde boyutu 8 inç olarak belirlenmiş multimedya ekranla gelen otomobilde; N direksiyonu, vites topuzu ve performans koltuklarıyla birlikte beklenilen felsefe yansıtılmak isteniyor. Bu parçaların sürüş ayağındaki temel destekleyicilerinden birisi ise N Grin Control sistemi olacak. Kullanıcılara; Eco, Normal, Sport, N ve N Custom olmak üzere beş farklı sürüş modu seçeneği sunan bu sistem sayesinde farklı koşullar için uygun sürüş dinamiklerini yakalamak mümkün.


450 litrelik bagaj hacmiyle (standart versiyon ile aynı) aynı zamanda günlük kullanıma uygun bir karaktere sahip imajı çizen modelin elektronik destekleriyse eksiksiz şekilde aktarılıyor. Listeye baktığımızda; ön bölge çarpışma önleme, sürücü dikkat uyarısı, şeritte tutma, hız sabitleyici ve uzun far asistanı gibi parçaların standart olarak geldiğini görüyoruz. Aracı opsiyonel parçalarla da pek ala mümkün olacak. Önümüzdeki günlerde kalan eksik detaylarını da göreceğimiz i30 Fastback ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.