reklamı kapat

POPÜLER

hyundai
2019hyundaii30p4

Beklenen dizel motor geldi; Hyundai i30 hatcback ve wagon’a 2019 yenilikleri

Avrupa pazarındaki payını artırma noktasında 1,6 litrelik yeni dizel üniteyi beraberinde getiren Hyundai i30 hatcback ve wagon, tasarım kısmında da ufak güncellemeler aldı.

Son dönemlerde daha çok N versiyonları ve Fastback ile gündeme gelen Hyundai i30 ailesi, yeni jenerasyonun izleri eşliğinde iki yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki pastada hatırı sayılır pay sahibi olan modelini bu süreç içerisinde koruyarak yoluna devam eden Hyundai, bunu 2019 model yılıyla birlikte bozma kararı almış durumda. Güncelleme hamlesinin en önemli kısmını kaputun altında yapmayı tercih eden Güney Koreli üretici, Tucson’da yer verdiği Euro 6 normlarını karşılayan 1,6 litrelik dizel makineyi artık i30 hatcback ve wagon modellerinde sunmaya başlayacak. Donanım ve tasarım kısmında da ufak değişimlerin gözlemlendiği i30, 2019’u daha çok tutumlu karakteri ön planda olacak şekilde geçirecek gibi görünüyor.

2019hyundaii30p4

Teknik veriler

Türkiye’deki kullanıcıların hala gözde seçeneklerinden birisi olan dizel motor, 2019 model yıllı i30 ailesinde çok daha verimli ve opsiyonlu karakterde yer bulmakta. Baktığımız zaman 1,6 litrelik dört silindirli bu güncel makinenin 95, 116 ve 136 PS olmak üzere üç farklı güç seviyesinde satın alınabileceğini görüyoruz. Donanım seviyeleri ve kombine edilecek olan şanzıman üzerinden değişiklik gösteren seçeneklere giriş seviyesinde 6 ileri manuel vites kutusu eşlik edecek. Ortanca basamaktan itibaren ise 7 ileri çift kavrama ünitenin tercih edilebilecekler arasına girişi başlıyor. Tabi ki söz konusu bir dizel olduğu için performans öncesinde tüketim konusu akıllara geliyor. Paylaşılan resmi veriler bizlere i30 ailesinin 100 kilometrede 3,8-3,9 litre bandında sarfiyat eğrisine sahip olduğunu söylüyor. Dizelin yanında yer alacak benzinli motor da emisyon standartlarının iyileştirilmesi adına daha güncel bir egzoz sistemiyle donatılmış durumda.

hyundai

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göz ucu değişimleri

2019 model yılının Hyundai i30’a getirdiği tasarımsal değişikler temel bileşenler üzerine şekilleniyor. Bu konuda işi çok fazla derinlerde aramayan marka tasarımcıları, büyük beğeni kazanan Fastback‘te yer verilen tamponu birebir şekilde i30’a getirmiş durumda. Buna paralel olarak arka tarafı da ufak değişimleri tamamlayıcı faktör üzerinden güncellenen modelde Gri ve Mavi gibi temel renklerin yeni seçenekleri palete eklendi. Ailenin kapılarını açıp içeriye girdiğimizde ise ebatsal olarak bir adım ileriye taşınmış olan 8 inç‘lik multimedya ekranı görüyor olacağız. Fiyatlarıyla ilgili henüz net bir bilgi paylaşılmayan ailenin Avrupa pazarındaki elinin bir seviye daha güçlendirildiğine hiç şüphe yok.