reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda performans departmanının 271 beygirlik ilk üyesi: Hyundai i30 N [Video]

Test sürecinde kamuflajlı olarak kendisini gösteren i30 N tüm detaylarıyla rekabete hazır.

Hyundai’nin Dünya Ralli Şampiyonası‘ndaki gelenek ve teknolojisinin sokaklardaki temsilcisi olarak kullanıcılarla buluşturmak için uzun bir süredir test sürecini yürüttüğü performans otomobili i30 N teknik ve tasarımsal tüm parçalarıyla nihayet karşımızda duruyor. N departmanının rozetini taşıyan ilk modeln olan i30 N, Volkswagen Golf GTI’ın başını çektiği ve uzun bir süredir yeni bir üye kazanmayan sınıfa taze bir kan olarak giriş yapıyor. Yeni nesil i30‘un üzerine geliştirilen araç genel yapısıyla beklediğimiz tasarım ve donanım detaylarını barındırıyor. İki farklı versiyonda kullanıcılara sunulacağı açıklanan i30 N’in baz versiyonu 246 beygir, performans paketlisiyse 271 beygir güç ve 353 Nm torka sahip. Buradaki tek ortak noktaysa altı ileri değerli manuel şanzıman.

Tasarım – Donanım

i30 N’in tasarımıyla ilgili değişim ve noktasal iyileştirmelere geçmeden önce altını çizme ihtiyacı duyduğumuz bir noktayı sizlerle paylaşalım. Hyundai cephesinin yeni jenerasyonuyla karşımıza çıkardığı i30, kendi içerisinde belirli bir dinamikleşme içerisine girse de, SEAT Leon, Volkswagen Golf ve Peugeot 308 gibi rakiplerinin tasarımları karşısında biraz daha sade durabiliyor, hal böyle olunca bir süredir gelişine hazırlandığımız i30 N’in bu bölümdeki iyileştirmeleri çok daha önemli hale geliyordu. Artık resmi olarak karşımızda duran i30 N’e baktığımızdaysa geniş hava girişlerine sahip yeni tamponlar, lip, difüzör ve spoylerla yapılan yerinde değişimlerle karakterde gerekli olan güçlendirmeyi verildiğini görebiliyoruz. 18 ile 19 inç büyüklüğündeki özel jantlarla tamamlanan araçta Pirelli P-Zero lastikler kullanılıyor.


Dışarıda olduğu gibi içeride de yeni nesil i30’un kokpiti üzerinde yapılan performans değişimlerini barındıran aracın ub bölümünde büyüklüğü 8 inç olan iyileştirilmiş multimedya ekranına yer veriliyor. Standart hatlara ek olarak N logosunu taşıyan bir direksiyonla bizleri karşılayan kokpit içerisinde performans koltuklarıyla sürücüsüne performanslı bir sürüşte maksimum bir deneyim vadediyor. Aracın içerisinde performanslı sürüşler sırasında sürücünün maruz kaldığı G kuvvetinin bilgisinin paylaşıldığını da belirtmekte fayda var ki bu da gönlümüzü kazanan detaylar arasında.

Altyapı – Motor

Diğer i30’lara oranlara kullanıcısını dört milimetre alçakta karşılayan i30 N’de sürüş dinamiklerinin artırılması adına şasi odaklı geliştirmeleri atlamadığını gördüğümüz Hyundai mühendisleri, bunu özellikle virajlarda tamamlayacak ayarlanabilir adaptif süspansiyonla taçlandırıyor. Markanın da özellikle üzerinde durduğu i30 N’in viraj kabiliyeti ve tüm dinamiklerinin Nürburgring’de yapılan 10.000 kilometrelik testler sonucunda meydana getirilmesi de önemli detaylar arasında. Kaputunun altında turbo beslemeye sahip 2.0 litre hacimli benzinli bir motorun görev yaptığı aracın ilk başta verdiğimiz beygir değerlerinde olduğu gibi 0-100 sürelerinde de değişimler göze çarpıyor. i30 N’in standart versiyonu hızlanmasını 6,4 saniyede tamamlarken daha güçlü versiyon aynı hıza 6,1 saniyede çıkabiliyor. Hyundai’nin aracın üzerinde çalıştığını ve performansa anlam kattığını gösteren önemli bir parça da değişken egzoz valf sistemi. Bu da aracın sürüşünün yanında sesiyle de kullanıcısını etkileyebileceğinin mesajını içeriyor. 2017’nin son çeyreğinde satışa sunulacak olan i30 N’in rakipleri karşısındaki performansının ne olacağı şimdiden merak konusu.

VİDEO