reklamı kapat

POPÜLER

Sonunda resmi adım atıldı; Lancia Delta elektrikli olarak geri dönüyor

 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 12:10

Otomobil tarihinin unutulmazlarından birisi olan Lancia Delta, markasının yeni yapılanma planları kapsamında tekrar hayata dönecek.

Otomobil üreticilerinin elektrik dönüşümü planları arasına iliştirerek bizler gibi meraklılarını mest ettiği “klasiklerin geri dönüşü” temasına her geçen gün bir isim daha ekleniyor. Opel’in Manta ve Renault’nun R5 için konsept versiyon üzerinden gerçekleştirdiği tanıtımla dikkat çektiği gelişmeler, yeniden yapılanma sürecinde olan Lancia için de büyük fırsat niteliğinde. PSA-FCA birleşmesinden doğan Stellantis’in stratejisiyle tamamen elektrikli modellerde karşımıza çıkacak olan Lancia’nın 2026 yılında bir adet kompakt SUV tanıtacağını biliyoruz. 2027 yılında ise ürün gamına bir tane de C segment HB modeli eklenecek. Bu yeni oluşumla ilgili artık daha açık bilgiler paylaşmaktan çekinmeyen marka CEO’su Luca Napolitano, gerçekleştirdiği son duyuru ile beklentileri tavan yaptırdı. Napolitano, efsane modelleri Lancia Delta için yeniden doğuş hazırlığında olduklarını doğruladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Lancia Delta bu dönüşümde es geçilemezdi”

İçerisinde bulundukları süreçle ilgili İtalya merkezli Courriere della Sera‘ya açıklamalarda bulunan Napolitano, tamamen yeni ürün gamıyla birlikte Fransa ve Almanya gibi pazarlara açılma istediğini yineledi. Lancia’yı PSA grubundaki DS niteliğinde bir marka olarak konumlandırmaya hazırlandıklarını ifade eden Napolitano; “Gerçekleştirdiğimiz bu dönüşüm aşamalarında herkes Delta’ya olan özlemini ve istediğini çok net bir şekilde tarafımıza iletti. Geride bıraktığı mirası da düşündüğümüz zaman Delta’nın planlarımız arasında gözden kaçamayacak kadar değerli olduğunu biliyoruz. O geri dönecek ve geçmişte olduğu gibi heyecan verici gerçek bir Delta olacak. Bu dönüş tabi ki elektrikli olarak gerçekleştirilecek.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ypsilon yerini alacak yeni kompakt modeli 2024 yılında sunmak isteyen Lancia, Delta’da da geçerli olmak üzere PSA grubunun altyapılarını kullanacak. Ypsilon için segment gereği Peugeot 208 ve Opel Corsa platformunu kullanacak olan İtalyan üretici, Delta içinse Peugeot 308 ve Opel Astra’daki EMP2’den faydalanacak. 1979 ile 1999 arasında üretilen jenerasyonuyla motor sporlarına damga vuran Delta, 2008 yılında tamamen farklı bir formda tekrar hayata döndürülse de ilk neslin etkisini yakalayamamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Yeni Astra tanıtımı

İLGİLİ HABERLER